kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SALT Galata’da dijital olarak üretilmiş mimari içeriklerin arşivlenmesi üzerine panel

23 Mayıs 2017

SALT Galata, 24 Mayıs Çarşamba günü saat 19.00‘da “Farklı Kaydet: Dijital Olarak Üretilmiş Mimari İçeriklerin Arşivlenmesi” başlıklı bir panele ev sahipliği yapıyor.

Dijital içerikler, bildik arşivleme pratiklerinden öte süreçlerin yanı sıra, arşiv kavramına dair güncel tanım ve değerlendirmeleri gerektiriyor. SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin Kalebodur desteğiyle bu yıl gerçekleştireceği bir dizi programda, bu dönüşüm temelinde, mimarlık alanındaki dijital içeriğin yönetimi, arşivlenmesi ve erişime sunularak korunması konuları incelemeye açılacak. SALT Galata’daki kamu programlarına, SALT Araştırma’dan arşiv uzmanlarının çeşitli uluslararası kurumlara profesyonel ziyaretlerini takiben, seçili mimarlık ofisleri ve üniversitelerdeki seminer ve atölye çalışmaları eşlik edecek.

SALT Galata’daki ilk program, Rotterdam’da bulunan MVRDV mimarlık ofisinin dijital arşivinin mimarlık, tasarım ve dijital kültür müzesi Het Nieuwe Instituut’e aktarım çalışmalarına odaklanacak. Ofisin ortağı Jan Knikker ve müzenin küratörü Suzanne Mulder ile University of Amsterdam Medya Çalışmaları: Arşivcilik Bölümü Öğretim Üyesi Annet Dekker, dijital olarak üretilmiş mimari içeriğin işlenmesi ve korunmasında karşılaşılan sorunları irdeleyecek. Panelde, bu bağlamda küratör, mimar ve araştırmacı ilişkileri de değerlendirilecek. 

PROGRAM

19.00  Meriç Öner (SALT Araştırma ve Programlar Direktörü), açılış konuşması

19.10  Suzanne Mulder, “Seçim Yapmak: Bir İnceleme Olarak MVRDV Arşivi”

19.30  Annet Dekker, “Yeni Arşiv Yorumlamaları, Gelecek Dijital Arşivlere Dair           Fikirler”

19.50  Jan Knikker, “Dijital Doğmak”

Görsel: Comic Museum, Hangzhou, Çin, MVRDV, 2011-2015