kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SALT işbirliği ile Mophradat’s Art Fellows programından açık çağrı

1 Kasım 2018

SALTMophradat’s Art Fellows’un ortak kurumlarından biri oldu. Mophradat‘ın SALT’ın Yararlı Sanat Ofisi için tayin edilen ortağı, SALT ekibiyle işbirliği içinde Arapça’nın resmi dil olduğu ülkelerde yararlı sanat örnekleri üzerinde araştırmalar yürütecek.

7 Ocak – 29 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan 12 haftalık, yarı zamanlı (haftada üç gün) eğitim programında, Mophradat’ın sanat ortağı da dahil olmak üzere bir grup araştırmacı, özellikle sanat, mimarlık, eğitim ve sivil toplumdaki uygulamaların tarihsel bir incelemesiyle kendi ülkelerindeki yeni vaka çalışmalarını araştıracak. Program için son başvuru tarihi 3 Aralık 2018.

Başvuru Kriterleri:

  • İstanbul’da yaşayan küratörler, yöneticiler, yapımcılar veya idareciler programa katılabilir.
  • Başvuru sahipleri Arap dünyasından ya da Arap kökenli olmalı.
  • Başvuruda bulunanlar çağdaş sanat alanında üç yıllık bir deneyime sahip olmalı.
  • Sanat, mimari, sosyal bilimler, tarih veya ilgili bir alan tercih sebebi.
  • Başvuruda bulunanlar İngilizce konuşmalı ve temel bilgisayar becerilerine sahip olmalı.

Asociación de Arte Útil ortaklığında kurulan ve Eylül 2017’de SALT Galata’da açılan Yararlı Sanat Ofisi, müzelerin şu anda karşı karşıya olduğu zorlukları sorgulamaya ve aynı zamanda kurum ve kullanıcılar arasında ortak öğrenme potansiyelini genişletmeye odaklanıyor.