kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SALT’ta 55. Kütüphane Haftası programları başlıyor

26 Mart 2019

SALT, 27 – 30 Mart 2019 tarihleri arasında 55. Kütüphane Haftası için özel bir programa ev sahipliği yapıyor.

Program kapsamında Zuhal Yonca Odabaş’ın “Ayrıcalıklı Mekânlardan Yaşam Alanlarına” başlıklı konuşması, Utku Lomlu ile Kitap Kapağı Tasarımı Atölyesi ve “Ex Libris: The New York Public Library” başlıklı film gösterimi gerçekleştirilecek.

SALT’ın 55. Kütüphane Haftası için hazırladığı programlar, akademisyen Zuhal Yonca Odabaş’ın konuşmasıyla başlıyor. Kütüphanelerin zaman içerisindeki dönüşümüne odaklı konuşmada, sınırlı bir kesimin kaynaklarından yararlandığı içe kapalı mekânlardan çeşitli bilgi alanları ve disiplinleri harmanlayan yaşam alanlarına geçişin önemi değerlendirilecek. Herkesin katılımına açık olan programın dili Türkçe’dir. Konuşma, 27 Mart Çarşamba günü saat 19.00‘da SALT Galata’da Atölye IV‘da gerçekleşecek.

Programın ikinci etkinliği, grafik tasarım ve görsel iletişim tasarımı öğrencilerine yönelik bir atölye. Tasarımcı Utku Lomlu’nun yürütücülüğündeki programda, bir kitap kapağı tasarlamanın aşamaları incelenecek. Metni anlama, yorumlama ve fikre dâhil olma süreçleri üzerinden içeriğe uygun görsel karşılıklar geliştirilecek. Atölye, 29 Mart Cuma günü 10.00 – 17.30 saatleri arasında SALT Galata‘da Atölye II-III‘te gerçekleşecek.

Atölyeye katılım 12 kişiyle sınırlıdır. Katılımcılardan InDesign programına hâkim olmaları ve dizüstü bilgisayarlarını yanlarında getirmeleri beklenmektedir. 22 Mart’a kadar public.programs@saltonline.org adresine ad, soyadı ile okul, bölüm ve iletişim bilgileri gönderilerek kayıt yaptırılabilir. Program dili Türkçe’dir.

Utku Lomlu 2001-2013 yıllarında İletişim ve Everest yayınevlerinde sanat yönetmenliği yaptı ve kitap kapakları tasarladı. Can Yayınları kitaplarının kapak tasarımında değişim sürecini başlatan Lomlu, çeşitli alanlarda tasarım odaklı işler üretmek amacıyla 2013’te Lom Creative’i kurdu. 2016-2018 yıllarında Kadir Has Üniversitesi’nde enformasyon tasarımı alanında dersler verdi. Tasarımlarıyla aralarında GMK Ödülleri, European Design Awards, The Type Directors Club Awards ve American Institute of Graphic Arts Awards’ın da bulunduğu birçok ödüle layık görüldü.

Programın üçüncü etkinliği ise 30 Mart Cumartesi günü saat 11.00‘de SALT Beyoğlu Açık Sinema‘da gösterilecek “Ex Libris: The New York Public Library [Ex Libris: New York Kent Kütüphanesi]” başlıklı film.

Yarım yüzyılda 42 belgesel üreten efsanevi yönetmen Frederick Wiseman’ın bu filmi, çok yönlü ve katmanlı hizmetleriyle New York’un en önemli kamu kurumlarından biri olan Kent Kütüphanesi’nin işleyişine odaklanıyor. Manhattan’tan Bronx ve Staten Island’a uzanan 92 merkezinde bilgiye erişim sağlayan kurum, toplumun her kesimine yönelik eğitim olanakları sunuyor.

Richard Dawkins, Elvis Costello, Patti Smith ve Ta-Nehisi Coates gibi davetli konuşmacıların sunumlarından kesitler içeren film, kütüphanenin direktörü Anthony Marx’ın dijitalleştirme süreçlerine ilişkin yönetim kurulu toplantıları ve görme engelli çocukların Braille alfabesi derslerinden görüntüleri bir araya getiriyor. Kurumun karşılaştığı bütün zorluklara karşın eğitim ve kültür değerlerini koruma gayretlerine ışık tutuyor.

Ex Libris: The New York Public Library [Ex Libris: New York Kent Kütüphanesi] (2017), dünya prömiyerini yaptığı 74. Venedik Film Festivali’nde Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülü’ne layık görüldü. SALT’ın, 55. Kütüphane Haftası programları kapsamında gerçekleştirilen gösterim ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.