SALT’tan yeni e-yayın: OCAK 1976-EYLÜL 1980: KÜLTÜR-SANAT SAYFALARINDA GÜNDEM

3 Mayıs 2016

SALT Beyoğlu, 2013 yılında gerçekleştirdiği “Duvar resminden korkuyorlar” sergisi ile Görsel Sanatçılar Derneği’nin (GSD) faaliyet gösterdiği yıllarda ortaya koyduğu sanatsal etkinleri kronolojik bir yerleştirmeyle sunmuştu. Projenin araştırma alanını genişletmeyi amaçlayan SALT, sergi kapsamında o dönemin tanıklarıyla yapılan söyleşiler, tasniflenen kişisel arşivler ve dijital ortama aktarılan basılı yayınları bir dizi e-yayın olarak yeniden değerlendiriyor. Dizinin ilk e-yayını Ocak 1976-Eylül 1980: Kültür-Sanat Sayfalarında Gündem yayımlandı.

Dizinin ilk e-yayını Ocak 1976-Eylül 1980: Kültür-Sanat Sayfalarında Gündem, GSD’nin 1976’daki kuruluşundan 1980 askerî darbesinin ardından kapatılmasına dek geçen dönemde sanat çevrelerince takip edilen kültür-sanat sayfalarında yer almış önemli tartışma ve eleştirilerin bir seçkisinden oluşuyor. Sergideki kültür-sanat tartışmaları bu yayında daha geniş bir araştırmanın parçası olarak Devlet Resim ve Heykel Sergisi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, sanat piyasası, ilerici sanat, öz-biçim ve ulusal/evrensel tartışmalarını da kapsıyor. Seçki, sanatçı hakları, demokratik örgütler, sanat eğitimi, devlet ve özel kuruluşların sanata ve sanatçıya desteği ile baskı ve sansür konularına değinerek günümüzdeki sorunların paralelliğine dikkati çekiyor.

Özümcan Çekiç ve Merve Elveren tarafından araştırması yürütülen ve yayıma hazırlanan e-yayın, Project Projects tarafından tasarlandı ve uygulaması Gülsüm Kekeç ve Dilek Turan tarafından yapıldı.