kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Samsung ve Niio Art’tan dijital sanat yarışması

13 Şubat 2020

Samsung Electronics, yeni medya sanat eserlerinin sergilendiği bir platform olan Niio Art iş birliği ile hayata geçirdiği dijital sanat yarışmasının başladığını duyurdu.

Tüm dünyadan sanatçılara açık olan Samsung Wall x Niio Sanat Ödülleri yarışmasında kazananların eserleri, Samsung’un The Wall televizyonunun devasa ekranında en yüksek kalitede ve uluslararası çapta sergilenecek. Birinci olan eserin sahibine ise 15.000 dolar nakit ödül verilecek.

İster amatör ister profesyonel olsun tüm sanatçıların katılımına açık olan Samsung Wall x Niio Sanat Ödülleri, dünyanın dört bir yanından en ilham verici dijital sanat eserlerini keşfetmeyi amaçlıyor. Adaylar eserlerini 4K Micro LED dijital sanat tuvali olan Samsung’un The Wall televizyonunun devasa ekranında en yüksek kalitede ve uluslararası çapta sergileme fırsatını yakalamak ve 15.000 dolar nakit ödülünü kazanmak için yarışacak. Yarışma; Kore, Singapur, İngiltere ve ABD dâhil olmak üzere on teşhir alanında gerçekleşecek yaz sergileriyle sona erecek.

Yarışmanın birincisi, mayıs ayında kazanların açıklanacağı Samsung’un The Wall sergi alanındaki etkinliğe davet edilecek. Tüm kazananlar, görsel sanat alanında tanınmış uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından seçilecek. Jüri üyeleri değerlendirme sürecinde sanat eserlerinde yaratıcılık, özgünlük ve ayrıntı dâhil sanatsal ve kavramsal mükemmellik arayacak.

Niio, modern teknolojiye sahip platformu ve dijital sanat dağıtım ağı sayesinde zengin içerikli, yüksek kalitedeki videolara ve yeni medya sanatına kesintisiz erişim sağlayarak insanlara ilham veriyor. Sanatçılar, 70’ten fazla ülkeden 4.000’den fazla sanatçı ve sanat ortağından oluşan ve bu ağını büyütmeye devam den Niio platformu üzerinde kendi eserlerini yayınlıyor. Yayınlanan sanat eserleri dünyanın herhangi bir yerinden satın alınabiliyor veya kiralanabiliyor. Satın alınan veya kiralanan bu eserler birbirleriyle bağlı ekranlara sahip cihazlar üzerinden yüksek kalitede izlenebiliyor.

Küresel çapta pazara sunulan The Wall, Samsung’un modüler MicroLED teknolojisinin en son uygulaması olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Gerek boyutu gerekse çerçeve oranı ihtiyaca göre değiştirilebilen The Wall, her alanın estetiğini anında değiştiriyor.