kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sanat ve Kültür Yoluyla Bağlantılar Kurmak başlıklı konferansın programı açıklandı

20 Haziran 2019

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Hollanda Ankara Büyükelçiliği ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ortaklığıyla 26-27 Haziran 2019 tarihlerinde Feriye’de düzenlenecek Sanat ve Kültür Yoluyla Bağlantılar Kurmak başlıklı konferansın program ayrıntıları açıklandı.

Sürdürülebilir şehirlerden kültürel mirasa, festivallerden kültür yönetimine farklı başlıkların konuşulacağı konferansta Türkiye’nin dört bir yanından ve Hollanda’dan kültür kurumları ve yerel yönetim temsilcilerinden oluşan 40 katılımcı bir araya gelecek. İki gün boyunca farklı temalar etrafında düzenlenecek yedi oturumda, araştırma projesi kapsamında ziyaret edilen 19 şehirden konuşmacıların yanı sıra Hollanda ve İstanbul’dan katılımcılar da moderatör ve yorumlayıcı olarak yer alacak.

Yazar Yekta Kopan’ın ana moderatörlüğünü üstleneceği konferans, 26 Haziran Çarşamba günü Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet’in ardından, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Quirine van der Hoeven ve İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in yapacağı açış konuşmalarıyla başlayacak.

Konferansta Çanakkale, Afyon, Van ve İstanbul örnekleri üzerinden sürdürülebilirlik konusunda kültürün rolünün masaya yatırılacağı Sürdürülebilir Şehirler oturumu; Bursa, Konya ve Hatay’dan temsilcilerle yerel yönetim planlamalarında kültür-sanatın rolünün tartışılacağı Yerelde Kültür Yönetimi oturumu; Mersin, Malatya ve Rize örnekleri üzerinden festivallerin şehir üzerindeki etkilerinin konuşulacağı Şehir Festivalleri oturumu; Trabzon, Mersin, Gaziantep ve Mardin’den katılımcı örneklere odaklanacak Kültür-Sanatta Katılımcı Yaklaşımlar oturumu; Çanakkale, Mardin ve Hatay örnekleri üzerinden bir şehrin kolektif hafızasının kültür-sanat yoluyla nasıl şekillendiğinin tartışılacağı Kolektif Hafıza ve Yerel Yönetimler oturumu; Gaziantep, Tunceli ve Rize’den örneklerle kültürel mirasın yönetiminin irdeleneceği Kültürel Miras ve Şehir oturumu ve Mardin, Rize ve Çorum’dan katılımcılarla çocuklar ve gençler için okul dışında geliştirilen sanat programlarının konuşulacağı Sanat Yoluyla Öğrenme oturumu gerçekleştirilecek. Moderatörlerin yöneteceği oturumlarda, konuşmacılar Anadolu’da fark yaratan proje ve girişimlerini anlatırken, yorumlayıcılar da kendi şehirlerinden örneklerle ve yorumlarıyla katkıda bulunacak.

Tüm paneller İKSV ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Facebook sayfalarından canlı olarak da takip edilebilecek. Konferans süresince tüm oturumlar, canlı yayın ve sosyal medya kanalları üzerinden soru ve yorumlarla uzaktan katılıma açık olacak.