kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Sanata Bi Yer” seminerleri başlıyor

2 Kasım 2017

Doğuş Grubu tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen Sanata Bi Yer, sanatla ilgilenen öğrenciler için ücretsiz seminerler düzenliyor.

Üniversite öğrencilerine çalışmalarını farklı alanlarda sergileme imkânı sunan ve ikinci yılına giren Sanata Bi Yer kapsamında Kasım ve Aralık aylarında ATÖLYE’de düzenlenecek “Sanata Bi Yer Seminerleri” ile sanat ve sanat dünyasına yönelik pratik bilgiler verilerek öğrencilere katkı sağlanması hedefleniyor.

4 Kasım Cumartesi günü bağımsız sanat yöneticisi, Taner Ceylan Studio koordinatörü, Artwalk Istanbul Kurucusu, özel bir sanat koleksiyonunun arşiv sorumlusu Saliha Yavuz’un konuşmacı olarak katılacağı “Sanatçı ve Diğer Roller, Haklar” başlıklı seminerde; sanat eseri ve üretiminin dışındaki dünyaya ilişkin pratik bilgiler, sanatçının profesyonel hayatta ihtiyacı olabilecek iletişim biçimleri ele alınacak.

Saliha Yavuz, 25 Kasım Cumartesi günü ise sanatçının profesyonel alanda ihtiyaç duyacağı dokümanlar, portfolyo ve artist statement yazımına ilişkin bilgi, örnek ve açıklamalarla “Sanatçı Dokümanları ve Portfolyo” başlıklı seminer verecek.

9 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilecek “Sanat Prodüksiyonu ve Kolektif Sanat Üretimi” başlıklı seminerde de fotoğraf sanatçısı ve sergi tasarımcısı, Karşılaşmalar ve RecCollective kurucularından Sevim Sancaktar, sanat prodüksiyonunda iş yönetim biçimleri ve olanakları ile kolektif sanat üretimine dair bir konuşma gerçekleştirecek. Öğrenciler seminerlere http://www.sanatabiyer.com/ üzerinden kayıt olarak ücretsiz katılabilir. 

Saliha Yavuz Hakkında

Artwalk Istanbul’un kurucusu, sanat yöneticisi, küratör ve sanat yazarı olan Saliha Yavuz, Yıldız Teknik Üniversitesi sanat yönetiminden mezun olduktan sonra Galerist, Art ON, Milli Reasürans, Daniel Reich Gallery (NYC), Eczacıbaşı Sanal Müze ve İstanbul Modern’de çalıştı. Aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim görevlisi, Taner Ceylan Studio Koordinatörü, ARD Sanat Koleksiyonu Arşiv ve İletişim Sorumlusu ve NEOLA Art Projects ile Arthere İstanbul üyesi olan Yavuz, sanatçı hakları ve belgeleri üzerine çalışıyor, koleksiyonerlere ve sanatçılara yönelik seminerler veriyor.

Sevim Sancaktar Hakkında

1983 İstanbul doğumlu fotoğraf sanatçısı Sevim Sancaktar, Uludağ Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar alanında master programını tamamladı. İstanbul’un yanı sıra Güney Kore, İtalya, Portekiz ve Fransa’da solo ve karma sergilerle izleyici karşısına çıkan sanatçı, görsel sanatlar alanında üretimler yaparak küratöryel projelerde yer alıyor. RecCollective kurucularından olan Sancaktar, Lamarts Sergi Prodüksiyon Atölyesi ve  Karşılamalar projelerinde sergi tasarımcısı olarak çalışıyor.