kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sanatçı Konuşması: Stefan Kaegi (Rimini Protokoll​)

29 Aralık 2020

Kundura Sahne, 14 Ocak Perşembe günü saat 20.00‘de Almanya’nın özgün tiyatro topluluğu ​Rimini Protokoll​ kurucularından Stefan Kaegi’nin çevrimiçi sanatçı konuşmasına ev sahipliği yapıyor. Usta yönetmen, konuşmasında sanatsal pratiğini ve Rimini Protokoll’ün projeleri üzerinden tiyatronun performatif dilinin gerçekle olan ilişkisini yeniden tanımlayarak deneyimlerini paylaşacak.

Kundura Sahne, gerçekleştireceği bu özel etkinlikle Türkiye’de bilinirliği henüz az olan belgesel tiyatroyu izleyicilere yakından tanıtmayı amaçlıyor ve konuşmaya performans sanatları üzerine çalışan öğrencilerle, sanatçı, dramaturg, yönetmen, yazar, kurgucu gibi kültür profesyonellerini ve aynı zamanda bu alana ilgi duyan herkesi davet ediyor. Konuşmaya katılmak için kayıt formunun doldurulması gerekiyor.

Rimini Protokoll’un, geçtiğimiz Eylül ve Ekim aylarında sahnesini şehrin kalbine ve İstanbul’un sokaklarına taşıyan Kundura Sahne’nin ev sahipliği yaptığı ve büyük ilgi gören, seyircinin oyuna katılması ve teknolojinin oyunbaz bir şekilde kullanıldığı Remote Istanbul performansı, gündelik hayatın pratiğine dair bireyin şehirle kurduğu ilişkiyi sorgulama ve yapay zeka ile davranışlarını gözlemleme olanağı sundu. Çok çeşitli iş birlikleriyle belgesel tiyatro oyunları, işitsel projeler, özel formatlar ve kentsel ortamda var olan eserler ortaya çıkaran yönetmen Stefan Kaegi, önümüzdeki yaz aylarında İstanbul ile yeniden buluşacak olan Remote İstanbul performansı öncesi Kundura Sahne takipçileriyle buluşacak.