kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sanatçılardan Mural İstanbul ve Muralist hakkında açıklama

26 Temmuz 2019

2012 yılından beri sanatçıların inisiyatifi ile Kadıköy’de düzenlenen ve geçtiğimiz yıl Sarıyer’e taşan Mural İstanbul Festivali, 2019 yılında Kadıköy Belediyesi tarafından festivalin kurucu sanatçılarına ve önceki yılların katılımcılarına haber verilmeden Muralist adıyla düzenlenme kararı alındı.

Festivalin kurucu ekibi sanatçılar, konuyla ilgili bir açıklama yaparak düzenlenen bu festivalin Mural İstanbul ile bir ilişkisi olmadığını ve Mural İstanbul’un tüm haklarının taraflarına ait olduğunu belirtti.

Mural İstanbul ekibi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“2012 yılında hayallerimizle hayata geçen, bu yıla kadar kürasyon ve organizasyonunu üstlendiğimiz Mural İstanbul Festivali, 2019 yılında tarafımıza hiçbir bilgilendirme yapılmadan Kadıköy Belediyesi’nin bizleri saf dışı bırakmasıyla düzenlenmektedir. Kadıköy Belediyesi’nin 8. kez düzenlediğini iddia ettiği festivalin tüm hakları tarafımıza aittir. Festivalin 2019 planlarını, Mural İstanbul Festivali’nin ilk iki yılında kullandığı ve festivalin kısaca bilinen adı Muralist ile hayata geçirdiğini, biz de herkes gibi Kadıköy Belediyesi sosyal medya paylaşımlarından öğrendik. Geçtiğimiz yıllarda yapılan ve hala sağlıklı olan duvarlardaki bazı eserlerin, sanatçılarına bilgi dahi verilmeden kapatılmasını da programına alan bu festivalle Mural İstanbul’un hiçbir ilişiği bulunmamaktadır.

Kadıköy Belediyesi tarafından planlanan festivalin, bizim ve Mural İstanbul’un bu zamana kadar ağırladığı birçok sanatçının emeğinin göz ardı edilmesiyle kurgulandığını görüyoruz. Gerçekleşecek sanat tahribatı ve haksızlığa karşı ortak bir çözüm üretebilmek dileğiyle Kadıköy Belediyesi’yle birçok kez görüşme talebimiz oldu. Ancak yapıcı tutumumuzun aynı şekilde dönüş almadığını sizlerle üzülerek paylaşıyoruz. Kadıköy Belediyesi’ni sokak sanatı ve sanatçılara karşı gösterdiği bu tutumdan dolayı şiddetle kınıyor, bu süreçte emeğin ve etiğin yanında olan herkesin desteğini bekliyoruz. Sokaklar bizimdir!”