kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sanatın pazaryeri: sanatbulur.com

24 Mart 2017

“Herkes İçin Orijinal Sanat” cümlesinden yola çıkarak; 2016 ortalarında çalışmalarına başlanan ve 2017 başında açılan sanatbulur.com; resim, fotoğraf, heykel ve dijital baskı alanlarında eser üreten sanatçılar ile sanatseverleri buluşturmak üzere yayın hayatına başladı.

Resim, fotoğraf, heykel ve dijital baskı gibi alanlarda işler üreten sanatçıların kolay bir şekilde profil açarak ürettikleri işleri satabilecekleri platform, sanatçılara profillerini oluşturup eserlerini yükleyebilecekleri ve siparişlerini diledikleri tüm cihazlardan takip edebilecekleri bir panel sunuyor. Başvuruları da online ortamdan kabul eden galeri, sanatçılarla herhangi bir temsil anlaşması yapmıyor ve eserlerinin isimlerinden fiyatlarına kadar tüm süreçleri sanatçıların kontrolüne bırakıyor. Şimdiden 40’tan fazla sanatçının 500’e yakın eserine ev sahipliği yapan galeriye üye olmak ve eser eklemek tamamen ücretsiz.

Gerçekleşen satışlardan %20 komisyon alan sanatbulur.com, her ay yenilediği küratör koleksiyonları ile belirli konseptlerde farklı alanlardan sanat eserlerini bir seçki olarak sunuyor.

Türkiye’de sanat piyasasının düşüşe geçtiği 2015 yılının hemen ertesinde, özellikle komisyon oranları %40-60’lara varan galerilere bir alternatif olmak ve sanatın büyük şehirler dışına yayılamaması sorununu çözmek amacıyla yola çıkan platform, 2017 yılı bitimine kadar 300’den fazla sanatçıyı platforma katmayı hedefliyor