kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SANATORIUM’da yeni sergi: “Nedensel İlişkilerden Belirtisel Göstergelere Başkalaşımlar”

5 Mayıs 2022

SANATORIUM, 29 Nisan – 29 Mayıs 2022 tarihleri arasında, sanatçı Yağız Özgenin küratörlüğünde düzenlenen “Nedensel İlişkilerden Belirtisel Göstergelere Başkalaşımlar” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide Hasan Akdaş, Şahsenem Altıparmak, Irmak Canevi, Burak Kabadayı ve Ali Miharbi’nin çalışmaları yer alıyor. 

Sergiye çalışmalarıyla katkıda bulunan sanatçılar, insanı çevreleyen dış dünyanın yapı taşları olan olaylar arasındaki nedensel ilişkilere bakıyorlar. Her bir sanatçı, oluşturduğu belirtisel karakterdeki bir dil sistemi yoluyla kendi ilgi alanına özgü spesifik bir olguyu odağına alarak nesnelerdeki değişimi irdeliyor.

Bu olgular, televizyonun maddesel doğasından, bir sanatçının bireysel yaşantısına; canlılığın evrimi sırasında insana özgü eklemli dilin ortaya çıkışından, bir sergideki elektronik cihazların harcadığı toplam enerji miktarına kadar çeşitleniyorlar. İlgilendikleri olguların dinamik yapısına bağlı olarak, sanatçıların çalışmaları da kalıcılıklarını belirli bir zaman dilimi boyunca sürdüren durağan nesneler olarak karşımızda değiller. Bu çalışmalar, nedensel ilişkiler yoluyla birbirlerine bağlanmış bir dizi olay ve kendi maddesel doğasını sergileyen belirtisel göstergeler olarak karşımıza çıkıyorlar. Böylece her bir sanatçı, nesnelerdeki değişimi temsil eden göstergeler üretmek yerine, bu değişimin doğrudan kendisiyle özdeşleşen belirtisel göstergeler oluşturuyorlar. Sanatçıların dünyanın devingen malzemesinden elde etmiş oldukları bu göstergelerle sergi, nesnelerdeki başkalaşımın yapısına bakıyor.