kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SANATORIUM’da yeni sergi: ‘‘Seascapes (at lockdown)’’

5 Ağustos 2021

SANATORIUM, 8 – 29 Ağustos 2021 tarihleri arasında Sergen Şehitoğlu’nun ‘‘Seascapes (at lockdown)’’ projesini, galeri mekânının girişinde yer alan vitrin alanında sergiliyor.

Görsel referanslarını Hiroshi Sugimoto’nun deniz fotoğraflarından (Seascapes) alan bu pandemik seri, Sergen Şehitoğlu tarafından yönerge iletilerek katılımcıların hazırladığı üretimlerinden oluşuyor.

Proje Mayıs 2021’de, zorunlu kapanma sırasında, aralarında Adnan Yerebakan, Ali İbrahim Öcal, Arda Behen, Burak Kabadayı, Doğa Okay, Ezgi Tok, Ilgın Seymen, Kerem Ozan Bayraktar ve Yağız Özgen’in de olduğu katılımcıların, o süreç boyunca ‘deniz’ ile olan etkileşimlerinin bir kaydını tutuyor. Zorunlu kapanma sırasında bir arzuya dönüşen ‘deniz’, bu birleştirilmiş (-parçalanmış) görselde, ortak bir ufuk çizgisi yardımıyla izleyiciye sunuluyor. Görselin şekilsel parçalanmışlığı, katılımcıların deneyimine işaret ederken oluşan büyük görsel de Sergen Şehitoğlu’nun deneyimlemediği ama imgelediği bir deniz manzarası olarak galerinin vitrinini kaplıyor.