kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Schneidertempel Sanat Merkezi’nde yeni sergi: ‘Aramızdaki Deniz’

9 Mayıs 2022

Schneidertempel Sanat Merkezi, 5 – 29 Mayıs 2022 tarihleri arasında küratörlüğünü Eda Yiğit‘in üstlendiği, sanatçı Denef Huvaj‘ın Aramızdaki Deniz başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Kuzey Kafkasya halklarının bir buçuk asırı deviren sürgün ve soykırımını yıldönümünde geçmişten şimdiye taşıyor. Denef Huvaj, Türkiye’de yaşayan Kuzey Kafkasya halklarından oluşan diasporayı içeriden deneyimliyor. Sanatçının, sürgünü soyut bir dille anlattığı sergi, geçmişe bir keşif yolculuğu eşliğinde yersiz yurtsuzluk, ayrılık acısı, belirsizlik, ölüm korkusu ve kayıplara odaklanıyor.

Sanatçı, bir görsel hikâye anlatıcısı olarak fotoğraflarıyla sürgünden kalanlara bakarken, coğrafyasından, kültüründen, ikliminden, geçmişinden koparılan bir halkın ilelebet dinmeyecek ayrılık acısının meskeni olabileceğini anlatıyor. Sergide iki kıyıya ayrılan fotoğraflar, iki karşı yakada birbirlerinin hikâyeleriyle, özlemleriyle büyümüş köy sakinlerinden oluşuyor. Adige Cumhuriyeti’nde bulunan Penehes ve Afıpsıp köylerinden 1864 yılında Anadolu’ya gönderilen ve üç ayrı köye dağıtılan (Karaçalılık, Muratlar, Balıklıdere) köylüler 158 yıl sonra bu sergide bir araya geliyor.

Geçmişte bir Aşkenaz Sinagogu olarak bilinen Schneidertempel, İstanbul’un tarihsel açıdan kozmopolit bir merkezi olan Galata’da, kültürel mirasıyla bu coğrafyada var olan farklı kültürleri temsil eden ve aynı zamanda korunabilmiş mimarlık örneklerinden biridir. Yeniden yaşama kazandırılan bu sinagog, sürgünü anlatan bir sergiye ev sahipliği yaparak kültürler arası köprü kurma özelliğini sürdürüyor.