kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

School for Curatorial Studies Venice’den açık çağrı

2 Kasım 2018

School for Curatorial Studies Venice, 58. Venedik Bienali kapsamında, 4 Haziran – 3 Eylül 2019 tarihleri arasında Summer School in Curatorial Practice başlıklı bir program düzenliyor. Program için son başvuru tarihi 15 Mart 2019.

Disiplinlerarası bir yaklaşımla, müzeler ve sergi ortamlarında pratik eğitim ve deneyim sağlayan program, uluslararası nitelikteki fakültesinde küratörler, müze uzmanları, sanatçılar ve eleştirmenlere yer veriyor. Öğrencilerin küratörlerin entelektüel ve teknik görevlerini anlamalarını sağlamak için tasarlanan programda İngilizce öğretilen dersler; çağdaş görsel sanatlar ve sergi yapımı uygulamalarından sergi yönetimine kadar uzanan teorik ve pratik konuları kapsıyor. Öğrenciler stüdyo ziyaretleri, sergi alanları turları, ağ etkinlikleri ve atölyeler gibi haftalık etkinliklere de katılacak. Program serginin kurulumu ile son bulacak.

Summer School, 58. Venedik Bienali’nde Venedik şehrine özel sanat mekanları ziyareti içeriyor. Bir dizi seçilmiş vaka çalışması, öğrencilere çağdaş sanatın gelişimini gözlemleme fırsatı sunacak. Okulun amacı, bu özel teorik dersleri pratik bir yaklaşımla hizalamak. Teorik derslerin yanı sıra, bir dizi laboratuvar ve atölye çalışması öğrencileri eleştirel metin yazımı, basın bültenleri ve yayınlamanın tüm farklı yönlerini ortaya koymayı amaçlıyor. Eğitmenlerden biri ve Venedik’teki sergisi ile birlikte kursun nihai projesi olarak öğrencilere bir galeri eğitimi ve birlikte sergi kurma imkânı sunulacak.