kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Şehre BAK 16 Nisan’da Diyarbakır’da başlıyor

15 Nisan 2016

Türkiye’deki 10 şehirden 24 gencin katılımıyla hayata geçirilen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesinin 2. ayağı olan Diyarbakır sergisi 16 Nisan – 8 Mayıs 2016 tarihleri arasında Amed Sanat Galerisi’nde gerçekleşiyor.

Sergi, Türkiye’nin doğu ve batısı arasındaki kutuplaşmanın arttığı ve ortam yaşam tasarılarının gölgelendiği bir dönemde fotoğraf ve video ile “barışın görsel diline” odaklanacak. Yüzleşme, görme, gösterme ve tanıklık etme konularına odaklanan sergi, 16 Nisan Cumartesi günü bir panel ile açılacak. Panele Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Ezgi Bakçay ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Gamze Toksoy katılacak.

“Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK” 2013 yılında Türkiye’nin birbirine uzak dört şehrinden gençlerin katılımıyla gerçekleştirilen bir kültürel işbirliği ve ortak sanatsal üretim projesi olarak ortaya çıktı.

Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gelen gençler, farklı coğrafyaları ve bu şehirlerden farklı hikâyeleri film ve fotoğraf projeleriyle kayda almaktadır. BAK, geçmişi bugünle ilişkisi üzerinden tarif edebilmenin ve görüp kayda geçirilenleri geleceğe aktarabilmeyi hedefliyor.

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından koordine edilen proje, Geniş Açı Proje Ofisi (GAPO) ve docİstanbul – Belgesel Araştırmaları Merkezi işbirliği ile yürütüldü. BAK projesi Charles Stewart Mott VakfıAçık Toplum Vakfı ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor.