kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Şekerbank Açıkekran’da ilk sergi

29 Şubat 2016

Şekerbank’ın Levent’teki Genel Müdürlük binasında açılan Açıkekran‘ın ilk sergisi Ali Akay küratörlüğünde “Portrelerin Halleri” ismiyle açıldı. Sergide Şükriye Dikmen, Yusuf Taktak, Seza Paker, Taner Ceylan ve Leyla Gediz’in işleri yer alıyor.

80’li yıllarda ilk banka galerisini Ankara’da açmış olan Şekerbank, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde Levent’teki Açıkekran sanat galerisi ile bu misyonunu sürdürüyor. Açıkekran’da modern ve çağdaş sanat sergileri yer alacak.

Şekerbank, bu sanat platformu oluşturma girişimini “Toplumsal paylaşım vizyonu paralelinde, sanatı merkez dışına taşımak; merkez-periferi hiyerarşisi gözetmeksizin sanat üretimi destekleyerek yereli küresel ile buluşturmak; Anadolu Bankacılığı anlayışının kültür platformunda yeniden yorumlanması hedeflenmektedir.” şeklinde açıklıyor. Ayrıca yeni dönemde Açıkekran ve Teşvikiye’de yer alan Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi ile birlikte, diğer banka şubelerinde eşzamanlı sergiler düzenlenmesi planlanıyor.

Açıkekran Levent’in bu ilk sergisinde, Seza Paker’in oto-portreleri, Leyla Gediz’in çevresinden esinlendiği portreleri , hiperrealist resmin önde gelen isimlerinden Taner Ceylan’ın ve Yusuf Taktak’ın eserleri, Şükriye Dikmen’in soyut portreleri görülebilir. Sergide ayrıca bir mönitör aracılığıyla Leyla Gediz’in ablasının portresini çizmesi de gösteriliyor.

Sergi 16 Nisan tarihine dek görülebilir.