Şekerbank Açıkekran’da yeni sergi: “Kamusal Sırdaşlık”

1 Ekim 2019

Şekerbank Açıkekran, 17 Eylül – 13 Aralık 2019 tarihleri arasında Ali Akay küratörlüğündeki “Kamusal Sırdaşlık” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, kendine özgü üretimlerinden yola çıkarak nesne ve görsellerle geniş bir perspektif çizen kavramsal sanatçı Lara Ögel‘in işlerine yer veriyor.

Sanatçının Açıkekran’da gösterilecek dört video çalışmasından biri olan “Yıkıntıların hayali yaşamları (ve konumu olana yaklaşılabilir)/Dream lives of debris (and what has location may be approached)” videosu, bir yaprak ve Goethe’nin Doğu-Batı Divanı’ndan alıntıladığı dizelerle başlıyor. Eser, izleyenleri Orta Çağ dünyasından bugünün dünyasına neredeyse değişmez bir yapı gibi taşıyor.

Ögel, “Karanlıkta (Başka) Neler Yetişir/What (else) grows in the dark” videosuyla, karanlıktan, toprağın derinlerinden gelen bir kökün dışarı çıkmaya başlamasıyla, bir anlamda metaforik olarak kendi iç dünyasını dışarı çıkarıyor ve mantarı bir doğa nesnesi olarak kamuya açıyor. “Doğu/Eastwindow” ve “Batı/Westwindow” videolarında ise sanat tarihinde var olan gölge ve sembol dünyasını izleyenlere taşıyan sanatçı, iki videoda da içeriden olanı dışarıdan gelen ışıkla ve ışığın bıraktığı iz olarak, duvara yansıyan gölgesiyle birleştiriyor.

Sergi kapsamında “Karanlıkta (Başka) Neler Yetişir/What (else) grows in the dark” isimli video, Şekerbank’ın Türkiye genelindeki 9 şubesinde de eş zamanlı olarak gösterilecek.