kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Semiha Berksoy’un farklı aşk biçimleri

18 Ocak 2017

20 Ocak – 18 Mart 2017 tarihleri arasında Galerist ve Odeabank işbirliği ile Semiha Berksoy üzerine yayınlanan kitabın tanıtımı ile paralel olarak “Aşk’la, Semiha Berksoy” sergisi düzenlenecek.

Galerist Yayınları’ndan çıkan “Semiha Berksoy: Catalogue Raisonné” kitabı, Semiha Berksoy’un bilinen tüm yapıtlarını içeriyor. Kitaba paralel düzenlenecek “Aşk’la, Semiha Berksoy” sergisi ise sanatçının aşkı farklı biçimlerinde merkeze aldığı resimleri ile daha önce hiç sergilenmemiş desenlerini bir araya getiriyor.

Derya Yücel küratörlüğünde O’Art’ta düzenlenecek sergi; sesin, aryanın, sözün, mizansenin aktığı damardan beslenen resimleri ile Berksoy’un yaşamı ve sanatınının kaynağı olarak aşkın tutkulu dışavurumunu sanatseverlerle paylaşıyor.

Odeabank’ın desteğiyle Galerist Yayınları’ndan çıkan “Semiha Berksoy: Catalogue Raisonné” kitabı Derya Yücel editörlüğünde, Dieter Ronte, Rosa Martinez, Robert Wilson, Ferit Edgü, Levent Çalıkoğlu, Beral Madra, Dikmen Gürun ve Zeliha Berksoy’un metinleri ile zengin bir içerik sunuyor.

Yüksek dramatik soprano, ressam, şair, aktris, performans sanatçısı Semiha Berksoy, lirik, dramatik ve melankolik resimlerinde göze çarpan özgün figürasyonu, öznel ikonografisi ve özgür biçimi ile öz-yaşamını resimleri aracılığıyla bir mitolojiye dönüştürmüştür. Sanata, operaya, tiyatroya, resme, doğaya, canlılara ve ona ilham veren insanlara karşı beslediği aşk, Semiha Berksoy’un dünyasını yansıtan resimlerinin en belirgin haresi olmuştur.