kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Seminer: “Bir Film Nasıl İzlenir?”

21 Haziran 2018

Filmloverss, 21-22 Temmuz 2018 tarihlerinde “Bir Film Nasıl İzlenir?” başlıklı iki günlük bir seminer düzenliyor. Ecem Şen, Güvenç Atsüren, Sezen Sayınalp ve Utku Ögetürk’ün eğitmenliğinde gerçekleşecek seminer için kontenjanlar kısıtlı.

Seminere katılmak isteyenlerin kayıt talebi ve ödeme koşulları için seminerler@filmloverss.com adresine e-posta atarak ön kayıt yaptırması gerekmektedir. Gönderilen e-postada isim ve soyisim bilgisinin yanı sıra, iletişim için e-posta veya telefon numarası yazılması yeterlidir.

Sinemanın bir anlatı aracı olarak izleyicilerin zihninde yarattığı dünya çeşitli ve göreceli anlam kapılarını da aralıyor. Başlangıcından bugün çeşitlenen teknolojilerin ortaya koyduğu imkânlara gelene kadar farklı dönemlerden, tarihi gelişmelerden, akımlardan etkilenen bir anlatı dünyası var önümüzde. Peki yönetmenlerin kendi çağlarında eşsiz görsellikler ortaya koyarak yarattığı eserler izleyicilerin bakış açılarını ve izleme pratiklerini nasıl etkiler? Sinemanın kolektif bir sanat olmasından hareketle, izleme pratiklerinin ve anlatı dünyasının analiz edileceği bu dört oturumluk seminerde amaçladığımız bu bakış açılarının altında yatan nedenleri bulup, örnekler eşliğinde sizlerle paylaşmak olacak. Dört oturumluk seminerimizde anlatı ve kuramlardan, teknik detaylara, tarihsel ve sosyal şartlardan, bir yönetmenin yarattığı kurgusal metnin arka planına detaylı bir şekilde bakıp, sinemanın göstermek istediklerini birlikte keşfedeceğiz.

  1. Oturum

Sinemada anlam yaratma.

-Senaryo yapısı, karakter yaratma, kuramlar, algıyı biçimlendiren yöntemler

  1. Oturum

Anlatının geliştirildiği teknik bilgiler ve detaylar.

-Kamera hareketleri, lensler, ışık, kurgu, ses

  1. Oturum

Tarihsel ve sosyal sürecin sinemaya etkileri.

-Sinema tarihindeki kırılmalar, sinema dilinin tarihe ve sosyal gelişimlere göre biçimlenmesi

  1. Oturum

Yönetmen sinemasına  ve auteur kuramına bakış.

-Metin inceleme, arka plan okuması, yönetmen bakışı