kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SENKRON başlıyor

15 Nisan 2022

Mixer, Bilsart ve Versus Art Project’in öncülüğünde Türkiye’nin farklı şehirlerinden pek çok sanat kurumu ve organizasyonunun iş birliği ile geçtiğimiz yıl ilk defa hayata geçirilen eş zamanlı video sergileri SENKRON, bu yıl ikinci kez 15 – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

SENKRON; galeri, müze, bienal ve sanat inisiyatiflerinin o yılki programlarına dâhil ettikleri video odaklı etkinliklerini senkronize ederek video sanatına dair yeni diyaloglar kurmayı hedefliyor. Tüm Türkiye genelinde bir buluşmaya dönmesi arzu edilen SENKRON’da aynı anda gerçekleştirilecek ve video sanatına dair derinlemesine bir bakış sunacak bir dizi etkinlik önerisi yer alıyor. Bu yıl 50’yi aşkın katılımcı kurumu ile SENKRON, etkinlik süresince video odaklı yeni iş birlikleri ile izleyicisinin karşısına çıkıyor.

Video sanatını farklı mekânlarda görünür kılmayı amaçlayan SENKRON, geçtiğimiz yıl 50 katılımcı kurumun bir araya gelmesiyle, video sanatını merkeze alan bir dizi sergi, etkinlik, konuşma ve gösterimi hem fiziksel hem çevrimiçi etkinlikler ile izleyicilerle buluşturdu.

SENKRON, video sanatını farklı mekânlarda görünür kılarken video işlerin üretimine ışık tutan sanatçı, küratör, koleksiyoner konuşmaları çevrimiçi yayınlayarak izleyicilerin etkinliği çevrimiçi takip etmesine olanak tanıyor. Video sanatına dair arşivsel bir alan açma arzusu taşıyan SENKRON, her yıl gösterilen program, etkinlik ve gösterimleri internet sitesi üzerinde arşivleyerek gelecek yıllarda da erişebilir kaynaklar yaratmayı hedefliyor.

SENKRON’a katılım gösteren sanat kurumları ve organizasyonlar (Alfabetik sırayla): 5533, .artSümer, Akbank Sanat, ARE Projects, Balconnection, Barın Han, BE Contemporary Art Gallery, Bilsart, Borusan Contemporary, Büyükdere35, Contemporary Istanbul Vakfı Cocoon Sanat Alanı, Daire Sanat, Elgiz Müzesi, Müze Evliyagil, Ferda Art Platform, Galeri Bosfor, Galeri Bu, Galeri Nev İstanbul, Galeri Siyah Beyaz, Gate 27, KA Atölye, Karşı Sanat Çalışmaları, Kasa Galeri, KENDİ Koleksiyonu, Kendine Ait Bir Oda, KOLİ Art Space, Kültürhane, Loading Art Space, Maçka Sanat Galerisi, MAHAL, Martch Art Project, Mekan Blogspot, Merkezkaç Sanat Kolektifi, Mişar Art, Mixer, Monitor, NOKS Art Space, OMM – Odunpazarı Modern Müze, Odeabank O’art, Pera Müzesi, Performistanbul, Pg Art Gallery, Pi Artworks, Pilot Galeri, Sanatorium, Simbart Projects, Sinopale, SPOT Projects, Summart, SyncSociety, Versus Art Project, Videoist, Vision Art Platform, Zilberman Gallery