kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Serra Behar’ın ilk kişisel sergisi Adahan’da

23 Mayıs 2017

Serra Behar’ın “Hatırlamak” başlıklı ilk kişisel sergisi 23 Mayıs – 20 Haziran 2017 tarihleri arasında Adahan İstanbul‘da düzenleniyor.

Behar, sanatsal üretimleri üzerinden, kişilerin, nesnelerin, durumların geride bıraktığı iz ve bellek kavramlarına odaklanıyor. Sanatçı hayatın kurgu ve ilüzyon sahnesinde teatral bir yolculuk hali olduğu fikrini savunuyor. Ayrıca Serra Behar, hatırlamak ile varoluşsal süreçteki ‘yolda olma’ halini vurguluyor.

Serra Behar’ın çalışmalarının her biri, yaşamının belirli dönemlerine karşılık gelen durumların somut bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Sanatçı üretimlerinde; ifadede iletişim ve hareket kavramlarıyla, yaşamın devinimi ve durmaksızın değişimiyle akışa şuurlu bir teslimiyetin ifadesini yansıtıyor. Sanatçının çalışmalarında kullandığı; deri, röntgen filmi, gerçek kemik, polyester, kablolar, bilgisayar parçaları, antika ahşap parçalar gibi materyaller ile animatronik ve farklı animasyon tekniklerini de devreye sokarak yaşamda tamamlanan süreç ve devam eden akışı temsili bir anlatımla bizlere aktarıyor.

Sanatçının işleri daha önce artSümer’de ve Contemporary Istanbul sanat fuarında sergilenmişti.