kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sevil Dolmacı Art Gallery’de yeni sergi: “Bir Sergi, İki Monolog”

14 Mayıs 2019

Sevil Dolmacı Art Gallery, 16 Mayıs – 15 Haziran 2019 tarihleri arasında genç seramik sanatçıları Begüm Manav ve Selim Çınar’ın ‘Bir Sergi, İki Monolog’ isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

İzleyiciyi insanın ve dünyanın bilinmeyen katmanlarını keşfe ve farklı bir dünyanın karakterleriyle dolu yeni bir deneyime davet eden sergi, sanat severlerin beğenisine sunuluyor.

Üretim ve çalışmalarını Eskişehir’de sürdüren genç sanatçılar Selim Çınar ve Begüm Manav’ın bir araya geldiği İstanbul’daki ilk sergileri ‘Bir Sergi, İki Monolog’un açılışı, 16 Mayıs Perşembe günü, The St. Regis Istanbul’un -1. katında konumlanan Sevil Dolmacı Art Gallery’de gerçekleşiyor.

Ortak noktaları seramik üretimi olan iki genç sanatçı, anti-diyalog temasıyla üretimlerini bir araya getiriyor. Bireyin ve evrenin görünen kabuğunun altındaki gizli katmanlara odaklanan Selim Çınar, figüratif ve amorf seramik biçimlerin yüzeyinde, parafin dekor tekniği ile rölyefler elde ederek, ‘persona’nın altında keşfedilmeyi bekleyen gizli katmanları, ‘Korkmadan. Cesurca. İçini. Göster’ mottosu ile dışarı çıkarıyor. Hikâye ve masallardan yola çıkan Begüm Manav, porseleni kendine has tekniğiyle yorumlayarak, ürettiği farklı karakterlere insansı özellikler ekleyerek, siber punk akımından çıkan ‘anti kahramanlar’ olarak şekillendiriyor.

Çınar ve Manav, ‘Bir Sergi, İki Monolog’ ile izleyiciyi bilinen gerçekliği galeri kapılarının ardında bırakıp, insanın ve dünyanın bilinmeyen katmanlarını keşfe ve farklı bir dünyanın karakterleriyle dolu yeni bir deneyime davet ediyor.

Selim Çınar Hakkında

Selim Çınar, 2010 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde lisans eğitimini yaptıktan sonra Uşak Üniversitesi, Seramik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Araştırma görevlisi olarak görev aldığı Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik Anasanat Dalı’nda Sanatta Yeterlilik eğitimine devam eden sanatçı, akademik kariyerinin yanı sıra üç kişisel sergi gerçekleştirdi ve yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergiye katıldı.

Begüm Manav Hakkında

Begüm Manav, 2017 yılında Anadolu Üniversitesi Seramik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Seramik alanında yüksek lisans eğitimine devam eden sanatçı, Terakki Vakfı Sanat Galerisi, Bisanthe Sanat Galerisi ve Unicera Fuarı Genç Sanat’ın da içinde bulunduğu birçok karma sergide eserleriyle yer aldı.