kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sevil Dolmacı Art Gallery’de yeni sergi: “Boş Zamanlar Bahçesi”

17 Aralık 2021

Sevil Dolmacı Art Gallery, 16 Aralık 2021 – 17 Ocak 2022 tarihleri arasında Villa İpranosyan‘da Şahin Demir’in “Boş Zamanlar Bahçesi” başlıklı, galeri bünyesindeki ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, “Boş Zamanlar Bahçesi”nde küresel felaketler ve ekolojik sorunların git gide ağırlık kazanması ve yaşamları doğrudan etkilemesi konularını agresif bir ekspresyon ile ele alıyor.


Demir’in İstanbul’da 2019 yılında Sevil Dolmacı Art Gallery’de açılan ilk kişisel sergisi “Sessizliğin İçinden”, Pablo Neruda’nın, Kuruntular kitabında yer alan ‘Sessizlik Şiiri’nden ilham alıyordu. Söz konusu sergide yoğun boya tabakaları ile tuvalden taşan soyut portreler oldukça ilgi çekmiş ve açıldığı gün tüm işlerin önemli koleksiyonlara kazandırılmasıyla oldukça konuşulmuştu. Sanatçı, 2021 yılında ise, Dr. Kathy Battista’nın küratörlüğünde gerçekleşen “Everything Has Its Place” grup sergisi için sanat tarihine referansı olan bozulmuş Ayçiçekler’le yeni bir evreye girdi. Demir, bu sergi ile kendi kültürüne ait detayları, bozulmuş parçalanmış kompozisyonlarına ekleyerek Boş Zamanlar Bahçesi’ne doğru yola çıkmış oldu. Natürmort (ölü doğa) teması geçmişe bakıldığında bolluk, zenginlik ve ihtişamı çağrıştırırken, bugün iklim krizi ile kıtlık, yokluk ve çöküşe karşılık geliyor. Sanatçı Boş Zamanlar Bahçesi’nde bu ikilemi kendi diliyle aktarıyor. Sanatçının üretim tekniği olarak kullandığı yığıntılar, dökülmeler ve bozulmalar da ele aldığı konuyu destekleyen bir diğer önemli unsur. Şahin Demir, ilk sergisinde yeni dünya düzeninin insan üzerinde yarattığı deformasyonu sorgularken, ikinci sergisinde ise doğa üzerindeki tahribatı da işin içine katıyor. Günümüzde sıklaşan küresel felaketler, ekolojik sorunların git gide ağırlık kazanacağına ve yaşamları doğrudan etkileyeceğine yönelik bilgiler, sanatçının uzun zamandır üzerine yoğunlaştığı konular.