kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Seyir Derneği ve Mordem Sanat’tan işbirliği

1 Nisan 2022

Bu yıl kurulan Seyir Derneği, 16 – 21 Eylül 2022 tarihleri arasında Ayvalık Uluslararası Film Festivali’ni düzenlemenin yanı sıra, Kültür için Alan desteği ve Mordem Sanat işbirliği ile 24-25 Eylül 2022 tarihlerinde Diyarbakır’da olacak.

Proje kapsamında, Ayvalık Uluslararası Film Festivali, Ayvalık’ın ardından, programındaki 10 film ile Diyarbakır’da Mordem Sanat’a taşınacak. Ayrıca festival için Ayvalık’ta bulunan bir grup öğrenci ve sinemacı da Diyarbakır’a giderek buradaki gösterimlere ve öğrenci eğitim atölyelerinin devamına katılacaklar.

Film gösterimleri ve atölyeler için mekân ve ekipman sağlayacak ve Diyarbakır organizasyonunu üstlenecek Mordem Sanat, Eylül ayında yapılacak Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin katılımcıları arasında yer alacak.

Seyir Derneği Başkanı Azize Tan, bu proje için çok heyecanlı olduklarını, kültür-sanat alanından kurum ve kişilerle işbirliği yaparak kültürel faaliyetlerin büyük kentler dışına yayılması için çalışmaya büyük önem verdiklerini söyledi. Tan ayrıca, bu projenin Türkiye’nin kuzeybatısı ile güneydoğusu arasındaki kültürel bağın güçlenmesine ve pandemi döneminde ancak internet sayesinde düzenlenen kentler arası müşterek etkinliklerin hayatımızı yeniden zenginleştirmesine katkıda bulunacağını vurguladı.

Mordem Sanat’ın yaratıcılarından Barış Işık, “İçerisinde birçok disiplin barındıran Mordem Sanat son olarak bünyesine sinemayı da alarak bölgede bağımsız bir sinema salonu ile film üreticilerine gösterim ve paylaşım alanı açarak bir çatı oluşturmuştur. Kentler arası işbirliğine ve insan katılımına açık bu tarz örgütlenmeleri destekleyerek Ayvalık Film Festivali’nin Diyarbakır’daki izleyicilerle buluşmasına katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.