kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Shortcut Europe 2018 kültürel mekanları keşfediyor

1 Şubat 2018

European Network of Cultural Centers (ENCC), Avrupa’da ve dünya genelindeki kültür merkezlerini temsilinin 25. yılını kutluyor. ENCC tarafından hayata geçirilen Shortcut Europe 2018, bu yıl 25 – 27 Nisan 2018 tarihleri arasında Belçika’nın Turnhout kentinde yer alan kültür merkezi De Warande‘de, “Exploring Cultural Spaces” başlığıyla düzenleniyor. Konferans; kültürel merkezlerin iletişimde bulunarak ve çevrelerini dönüştürerek yarattığı yeni ve beklenmedik mekanlara odaklanıyor.

Konferans, Avrupa’ya gitmenin veya bir ağa katılmanın etkilerine dair ifadelerle, en iyi uygulamalar, organizasyonel ve ekonomik paradigmaların evrimi üzerine sunumlarla dolu iki gün sunuyor. Konferans kapsamında Avrupa Birliği’nin (Komisyon, Parlamento, Yaratıcı Avrupa Büroları) yerel kültürel aktörleri nasıl gördüğünü ve yansıttığını öğrenmek, geleceği keşfetmek için açık alan oturumlarına katılmak, organizasyon, aktivite tasarımı, katılım ve iletişim üzerine yeni modelleri kurgulamak gibi birçok içerik yer alıyor.

1990’ların başında Demir Perde’nin düşüşünün ardından, birçok Avrupalı kültürel ağ resmileştirildi. Kültürel alanda ve Avrupa hükümetlerindeki iş birliğini ve değişimi destekleme amacı ve topluluk ve dayanışma bilinci, bu kurumların kuruluşlarını teşvik etti. Avrupa Konseyi, European Forum of Cultural Networks’un yaratılmasıyla yeni bir soluk getirdi ve Maastricht Anlaşması ile, kültür, Avrupa politikalarının sahasına adımını attı. Bu yıl, hem çeyrek asırdır tecrübe sahibi olan kültürel merkezlerin ve ağların değişimlerine bakılacak hem de yeni formların ortaya çıkışı gözlenecek.