kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Siemens Opera Yarışması birincisi İlkin Alpay dünya sahnelerinde

24 Mart 2017

Türkiye’nin opera alanındaki ilk ulusal yarışması olan Siemens Opera Yarışmasının geçen yılki birincisi İlkin Alpay, 16 Mart’ta dünyanın en önemli konser salonlarından biri olan New York Carnegie Hall’da sahne aldı.

Genç soprano, geçen yılki yarışmada gösterdiği performans üzerine New York kültür ve müzik camiası temsilcileri ile tanışması için New York’a davet edildi. Böylece Alpay geçtiğimiz günlerde, Charles Gounod’un ‘Romeo ve Juliette’ isimli operasından ‘Je veux Vivre’ aryasını Carnegie Hall’da seslendirme fırsatı yakaladı.

Ankara Başkent Üniversitesi’nde öğrenim gören İlkin Alpay, 2016’da Siemens Opera Yarışması’nı kazandıktan sonra 2017 sezonu için Karlsruhe’nin en saygın opera stüdyosunda performans sergilemeye başladı. Alpay, Nisan ayı itibariyle Karlsruhe Müzik Yüksek Okulu’nda öğrenimine başlayacak.

Bu yıl 19.’su düzenlenecek olan Siemens Opera Yarışması 22 – 25 Mayıs tarihleri arası İstanbul’da yapılacak. Yarışma için kayıtlar devam ediyor.