kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Siemens Türkiye Opera Yarışması başvuruları başladı

12 Eylül 2022

Türkiye’deki opera sanatçılarını dünya sahneleri ile tanıştırmak amacıyla 1998 yılından bu yana Siemens tarafından düzenlenen Siemens Türkiye Opera Yarışması, bu yıl 22. kez gerçekleşiyor. Yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 18 – 30 yaş arası opera sanatçılarının, tüm ses kategorilerinden (soprano, mezzo soprano, tenor, bariton, bas) katılabiliyor.

Başvuruların ardından çevrimiçi olarak yapılacak ön elemeler sonrasında, 26-27 Eylül tarihlerinde yarı final ve final gerçekleştirilecek. Yarışmanın gala gecesi ise 28 Eylül’de gerçekleştirilecek. İlk 3’e giren isimlere derecelerine göre yurt dışında eğitim imkânı ve para ödülü verilecek. 

Türkiye’nin opera alanında da sesini yurt dışında duyurmasına katkı sunan önemli organizasyonun jürisi bu yıl da birbirinden değerli isimlerden oluşuyor: Siemens Arts Program Sanat Direktörü ve 2022 Siemens Türkiye Opera Yarışması Jüri Başkanı Stephan Frucht, Opera Sanatçısı ve 1998 Siemens Türkiye Opera Yarışması birincisi ve 2022 Siemens Türkiye Opera Yarışması Jüri Koordinatörü Burak Bilgili, Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Klasik Müzik Araştırmacısı ve Bariton Ses Sanatçısı Serhan Bali, Bologna International Opera Academy (BIOA) Kurucusu ve Orkestra Şefi Nicoletta Conti ile Deutsche Grammophon Başkanı Clemens Trautmann.