kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sinematek/Sinema Evi’nde yeni sergi: ‘Pasolini’nin Kapadokya’sı: Bir Yönetmenin Vizyonu ve Yansımaları’

19 Mayıs 2022

Sinematek/Sinema Evi, 20 Mayıs – 12 Ağustos 2022 tarihleri arasında, doğumunun yüzüncü yılında İtalyan yönetmen Pier Paolo Pasolini’nin tüm uzun metraj filmlerinden oluşan bir seçkiye yer veren yeni programı kapsamında ‘Pasolini’nin Kapadokya’sı: Bir Yönetmenin Vizyonu ve Yansımaları’ başlıklı bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, foto muhabiri Mario Tursi’nin, Medea’nın (1969) Kapadokya’da gerçekleştirilen çekimleri sırasında kayıt altına aldığı kamera arkası görüntülerden oluşuyor. 2020-2021 döneminde Kapadokya’ya verilen Carlo Scarpa Uluslararası Bahçe Ödülü vesilesiyle İstanbul’da olan sergide yer verilen fotoğraflar Enrico Appetito Arşivi’ne ait. Roma merkezli Enrico Appetito Arşivi’nin kamera arkası görüntüler ve söyleşiler de içeren koleksiyonunda 500’den fazla film ve 3 milyon fotoğraf yer alıyor.

Kadim dostu Pasolini için hayatında ilk ve son kez kamera karşısına geçen opera sanatçısı Maria Callas’ın güçlü performansıyla damgasını vurduğu, klasik mitolojiyle modern toplum eleştirisini eşine az rastlanır bir biçimde buluşturan filme mekân olarak, medeniyet izine rastlanmayan, arkaik görünümüyle mitolojik dönemin dünyasını canlandırmaya olanak tanıyan Kapadokya seçilmiş.

Sergi, yönetmenin bu eşsiz mekânla kurduğu ilişki ve bu ilişkiyi perdeye yansıtırken başvurduğu görsel tercihleri irdeleme olanağı sunuyor. Renklerin dikkat dağıtmaması için fotoğrafta siyah beyazdan yana kullanılan tercih, Pasolini’nin sinematografik tarzıyla uyum içinde; yönetmenin doğal ışığa, yakın plana ve doğaçlamaya vurgu yapan tarzının yanı sıra yakaladığı tarih öncesi atmosfer ve mitolojik çağrışımlarıyla Kapadokya manzaralarını da anıtsal bir niteliğe büründürüyor.