kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SINIR/SIZ sergisi tekrar Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde

17 Haziran 2019

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, 14 – 29 Haziran 2019 tarihleri arasında, geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen SINIR/SIZ sergisine, bu yıl ALAN temasıyla ev sahipliği yapıyor.

Queer/Feminist dile ve üretime alan açmayı hedefleyen SINIR/SIZ ALAN sergisi, izleyiciyi “alan” üzerine bir düşünme egzersizine davet ediyor.

Sergi; mekânın, varoluşun, mevcut yaşantıların alanlarını sorgulayan ve onları genişletmeyi amaçlayan işleri bir araya getiriyor. Farklı disiplinlerden on altı sanatçının eserleriyle yer alacağı sergi, queer sanatçılara bir ifade alanı açmayı hedeflerken queer bir sanat alanı açmanın imkânları üzerine de bir tartışma ortamı yaratabilmeyi ümit ediyor.

Sergi süresince yapılacak iki etkinlik ise arzunun, ifadenin ve dilin sınırsızlığında queer-sanat alanının imkân ve ihtimalleri tartışmaya açmayı amaçlıyor. 15 Haziran’da gerçekleşecek “Nasıl bir SINIR/SIZ ALAN?” etkinliği sergi sürecinden yola çıkarak queer bir sanat alanı açmanın imkânları üzerine konuşuyor. Sergi, aktivist sanatçılar için sınırların daraldığı, alan yaratmanın zorlaştığı bugünlerde tekrar üretime geçmeye dair bir motivasyon olurken izleyiciyi de bir aradalığa alan açmanın imkânları üzerine birlikte düşünmeye davet ediyor.

22 Haziran’da gerçekleşecek “SINIR/SIZ ALAN Sanatçı Buluşması” etkinliği ise sergide eserleriyle yer alan sanatçılarla dünyada ve Türkiye’de queer/feminist sanatın neliğine, sınır ve sınırsızlıklarına dair daha geniş bir konuşma alanı yaratmayı hedefliyor.

Sanatçılar: Ugemfo, Ali Murat Gali, AntreSexual, Demhat Bella, Anıl Saldıran, Merey Şenocak & Ayşem Ötük, Hasan Aksaygın, Onur Karaoğlu, Serap Akçura, Nihat Karataşlı, Elİf KK, Şafak Şule Kemancı, Furkan Öztekin, Melis Nots, Enes Alba.