kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Şişli Tiyatrosu yenilendi

11 Şubat 2021

1972 yılında kurulan, Adile Naşit, Gazanfer Özcan ve son olarak Ali Poyrazoğlu gibi sanatçıların sahne aldığı ve 2017 yılından beri kapalı olan Şişli Tiyatrosu yatırımcı Mustafa Kalkan‘ın öncülüğünde Fabula Kültür ve Sanat tarafından Şişli Belediyesi‘nin de desteği ile yenilendi.

Altı ay önce onarım faaliyetlerine başlanan Şişli Tiyatrosu yoğun bir tempo ile yenilendi. Yenileme çalışmaları tiyatronun nostaljik havasına uygun olarak yapıldı. Baştan son yenilenen tiyatroda her türlü can güvenliği de ön planda tutuldu. 230 sanatseveri aynı anda misafir edebilecek Şişli Tiyatrosu ve Şişli Sanat Merkezi yeni projelerle kapılarını açmak için gün sayıyor.

Mart ayının başında açılışı planlanan Şişli Tiyatrosu’nun sahibi Mustafa Kalkan, “Biz yatırımımızla sanata ve sanatçıya destek olmayı amaçlıyoruz.” açıklamasını yaptı ve sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle herkes bu devirde sanata bu şekilde yatırım yapılır mı diye soruyor. Evet yapılır, çünkü sanat her zaman kazandırır. Para kazandırmasa insan kazandırır. İnsanın aydınlanması için sanat gereklidir. Bu nedenle sanata yatırım yapıyoruz. Tiyatroyu devraldıktan sonra ortalama bir milyon liralık bir harcama ile yeniledik. Hem salonu olmayan tiyatrocular hem de yeni projelere her zaman destek vermeye hazırız. Biz Fabula Kültür ve Sanat olarak bir girişimde bulunacağız. Bunun yanı sıra genç sanatçılara ve tiyatro kulüplerine destek vermeyi plânlıyoruz. Diğer tiyatrolardan farklı olarak biz dijital yayınlar da planlıyoruz. Ayrıca tiyatro çalışmalarımıza bağlı olarak bir de sanat akademimiz olacak. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra salon ve diğer bölümler kongre ve seminer amaçlı kullanılmak üzere de düzenlendi.”