kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Siyah Beyaz Maslak’ta yeni performans sergisi: “Kalp”

29 Eylül 2022

Siyah Beyaz Maslak, 21 Eylül 2022 – 22 Kasım 2022 tarihleri arasında küratörlüğünü Simge Burhanoğlu‘nun üstlendiği Ekin Bernay’ın “Kalp” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Performistanbul ve Siyah Beyaz iş birliğiyle gerçekleşen sergi, sanatçının performanslarından geriye kalanlara, kalpten geriye kalanlar olarak bakmaya davet ediyor.

“Kalp”, Ekin Bernay’ın geçmiş performanslarına kapsamlı bir bakış imkânı sunuyor. Sergi kapsamında sanatçının 2016’da gerçekleşen ilk performansı olan Annem ile Ben’in ses yerleştirmesini plaktan dinlemek, 2018’de gerçekleşen Ne İstiyorsun? performansında toplanan 900’ün üzerindeki mektubu bir kitaptan okumak ve Londra’da V&A Müzesi’nde gerçekleşen Atlas isimli performansında kullandığı malzemeleri deneyimlemek mümkün oluyor.

Performanslardan kalanlar üzerine bir sergi olmasına rağmen performans dokümantasyonları alışılan şekli ile fotoğraf ya da video medyumu aracılığı ile yer almıyor. Böylece seçkide görsel olarak beden ya da bedene ait figüratif ögelere rastlanmıyor. Sergi, objelerin ruhu ve enerjisine odaklanarak biricik kalıntılar üzerine değil, geriye kalanların şimdiki zamanda nasıl farklı şekillerde yaşamaya devam edebildiğine bakıyor.

Sergi süresince ayrıca Ekin Bernay’ın “Kalp” isimli katılımcılı performansı aralıklı olarak devam edecek. Sanatçı, ziyaretçileri, kalbi temsilen yumruklarının kalıbını alçı ile almaya çağırarak, kalplerine bakmaya davet edecek. Performans 222 kalıba ulaşıldığı zaman sona erecek.