Smithsonian ve V&A Londra’da işbirliği yapıyor

22 Haziran 2016

ABD hükümeti tarafından yönetilen bir müze ve araştırma merkezi öbeği olan Smithsonian Enstitüsü, Victoria & Albert Müzesi ile Londra merkezli Queen Elizabeth Olympic Park projesinde ortak bir çalışma içinde olduklarını açıkladı.

Queen Elizabeth Olympic Park içinde oluşturulacak kültür kompleksi bünyesinde yer alacak kalıcı bir galeri Smithsonian ve V&A East ortaklığının bir parçası olacak. Bu galeri, toplam 137 milyon parçalık koleksiyona sahip Smithsonian Enstitüsü’nün Birleşik Krallık sınırları içinde 170 yılda açacağı ilk sergi alanı olacak.

Konu hakkında Smithsonian Enstitüsü Sekreteri David Skorton “Şimdiye kadar olduğundan çok daha fazla insana ilham ve eğitim vermiş olacağız. Londra’da V&A işbirliğiyle, diğer ülke ve kıtalarla köprüler kurabilir ve çalışmalarımızı dünya ile paylaşabilir olacağız.” şeklinde konuştu. Bu galerinin, Smithsonian Enstitüsü’nün Londra uzantısı gibi olmayacağının altını çizen Skorton, galerinin “İki tarafa da yenilikçi yollardan daha çeşitli bir kitleye ulaşma olanağı sağlayan bir V&A ortaklığı olacaktır.” dedi.

V&A Müdür Yardımcısı Tim Reeve de konu hakkında “Olympic Park içindeki ve etrafındaki diğer paydaşlar ile olduğu gibi Smithsonian ile birlikte çalışmak, V&A’nın geliştirdiği yeni müzenin ana amaçlarından birini oluşturuyor. Bu işbirliği, dünya çapındaki bu iki kurum arasındaki sinerji, koleksiyon ve bilgi alışverişini keşfetmeye yönelik heyecan verici bir fırsat sağlıyor.” şeklinde konuştu.