kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sonar +D programı açıklandı

1 Mart 2019

Bu yıl üçüncü kez Zorlu PSM’yi müzik, yaratıcılık ve teknolojinin merkezine dönüştürecek Sónar İstanbulun, Digilogue’un desteği ve Lalin Akalan küratörlüğüyle hazırlanan Sonar +D programının detayları belli oldu.

Bu yıl Sonar +D; ustalık derslerinden, atölyelere, sanatçı panellerinden, enstalasyonlara 75 farklı etkinlikle karşımıza çıkıyor. Sónar +D’de yer alan atölyeler, sunumlar, interaktif enstalasyonlar, mini dersler, paneller, sanatçılarla konuşmalar ve MarketLab alanındaki deneyimler ücretsiz olarak her yaştan ziyaretçiye açık olacak.

Yeni nesil müzik aletlerinden DJ atölyelerine; yaratıcı endüstriler ve dijital araçlar üzerine eğitim programlarından atölyelere; girişimcilerin yeni projelerini gösterebilecekleri stantlardan alanında uzman sanatçıların sunumlarına, müzisyen konuşmalarından interaktif enstalasyonlara uzanan renkli Sónar +D programı; 9 Mart Cumartesi günü 10:00-20:00 saatleri arasında Zorlu PSM’deki Digilogue Space, Sky Lounge ve Meydan Fuaye alanlarında, sanat ve teknoloji tutkunlarını ağırlayacak. 

Spotify’dan müzik üreticilerine özel masterclass

Spotify Berlin ekibinin katılımıyla gerçekleşecek masterclass, profesyonellerin Spotify’daki görünürlüklerini oluşturmaları ve geliştirmeleri amacıyla gerçekleşecek. Herkesin katılımına açık derste, profil oluşturmak ve albüm yaratımına kadar uzanan farklı alanlardaki Spotify kullanımının temelleri ele alınacak.

Yaratıcı endüstrinin uzmanlarından Sónar İstanbul’a özel eğitim programı

BugLab, LITE: ve DECOL bünyesinde yer alan yaratıcı endüstrinin kıymetli uzmanları, yaratıcı kodlama, haraketli tipografi oluşturma, gerçek zamanlı grafik üretimi, 360° film prodüksiyonu, fotogrametri, arttırılmış gerçeklikle animasyon tasarımı ve daha pek çok konuda eğitimler verecek.

İnteraktif enstalasyonlar

Karmaşık sistemler, davranışlar, algoritmalar ve yazılımlar üzerine çalışan Memo Akten’in 16 metre uzunluğundaki interaktif projesi “Body Paint”; Ahmet Ünveren ve Ecem Dilan Köse’nin RE.sole çatısı altında yaptıkları görsel-işitsel araştırmaların ve kendi zihin yolculuklarının bir çıktısı olan “ÖTZİ”; yaratıcılık çağının getirdiği uygulamacı sistem algısını Türk kahvesi ritüeli analojisi üzerinden sergileyecek “Kapalı Sistem” enstalasyonu; ziyaretçilerin 3D görselleri davul ile gerçekleştirecekleri müzik performansı ile kontrol edebilecekleri interaktif bir enstalasyon olan “Motus Lumina” ve daha birçok proje Sónar +D kapsamında sergilenecek.

Sanatçılarla Canlı Röportajlar katılımcıları bekliyor…

Sónar İstanbul’un hem müzik hem de görsel-işitsel (Audiovisual) programında yer alan kıymetli sanatçılar +D Lounge alanında merak edilen soruları cevaplayacak. Sanatçılarla canlı röportajlarına, Push 1 Stop projesiyle Cadie Desbiens-Desmeules, Wiklow projesiyle Michael Dean, Deena Abdelwahed, Tundra Collective, Martin Messier ile YRO projesiyle Élie Blanchard, Ben Frost, Ali Demirel ile Kaan Bulak katılacak.

Dünya Kadınlar Günü’ne özel oturum

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel gerçekleşecek “Feminen Güç: Toplumsal Cinsiyet ve Eşitlik Tanımı Perspektifleri” oturumunda; “Kültür sanat sektöründeki yaratımlar, kadınlar tarafından gerçekleştirilmiş eserleri nasıl etiketliyor?”, “Yeni medyada ‘kadınların’ üretim süreçlerinin farklılıkları nelerdir?”, “Sanat ve teknolojinin kesiştiği noktalarda mecranın, eserin mesajını taşıyor olması ne anlama geliyor?”, “Özgür dışavurumlar mümkün mü?” gibi sorulara cevap aranacak.

Sanal gerçeklik ve yapay zeka üssü

Sónar +D, sanal gerçekliği de farklı bir bakış açısıyla inceleyecek. Hikaye anlatımının bir parçası olarak projelerle dışa vurumu, uygulama alanları, kültürel mirasların korunmasındaki rolü, günümüz film endüstrisindeki önemi, oyun sektöründeki kullanımı gibi pek çok farklı alandaki uygulamalarına yer verecek. Başta müzik olmak üzere, görmek ve duymanın yeni çağda yapay zeka ile yolcuğu, atölyeler ve sunumlarla meraklısı ile buluşacak.

Yeni nesil müzik aletlerini deneme şansı

Zuhal Müzik tarafından hazırlanacak demo istasyonunda katılımcılar, Türkiye’ye getirilen yeni cihazları deneyimleme imkanı bulacak. Bunun yanı sıra katılımcılar, alanında uzman eğitmenler tarafından analog ve dijital müzik ekipmanları üzerine düzenlenecek atölyelere katılabilecek.