kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sónar Istanbul’da yeni isimler ve Sónar+D programından haberler

10 Şubat 2017

24-25 Mart 2017 tarihlerinde bu yıl ilk kez Zorlu Performans Sanatları Merkezi organizasyonu ve Charm Music işbirliğiyle düzenlenecek Sónar Istanbul; müzik, yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturuyor. Festivalin müzik programındaki daha önce açıklanan Moderat, Roisin Murphy, Nina Kraviz , Floating Points, Clark, Kode9 gibi isimlere Weval ve Tim Hecker da eklendi.

Sónar Istanbul’un, kültür-sanat sahnesinin dinamiklerini ele alan, yaratıcılık ve teknoloji çerçevesinde oluşturulan Sónar+D bölümü ise; görsel-işitsel performansları, kültür ve teknoloji alanındaki önemli başlıkların konuşulacağı panelleri, ses enstalasyonları, atölyeleri ve demoları ile farklı bir deneyim yaratmayı amaçlıyor. Sónar+D‘nin Lalin Akalan küratörlüğündeki AUDIOVISUAL görsel–işitsel performans içeriği de belli oldu.

Film müziklerini ünlü ambient kült muzisyen BIOSPHERE’in bestelediği, Ali Demirel’in “İnsansız bir dünyada binalar nasıl gözükürdü?” sorusuna cevap aradığı yeni filmi “The Pier”in live mix’i ile Ali Demirel performansı; “Aesthetic Animism” isimli projesiyle, sesler üzerinden oluşturduğu kompozisyonu dijital bir kurguyla birleştiren Atay İlgün performansı, dijital ve analog sanat dallarını buluşturan Francesco Tosini’nin a.k.a ACCA “Rame” isimli ambient solo performansı; görselleri; medya akımını konsept tasarım projelerinde başarıyla uygulayan NOHLAB ve Osman Koç’un yazılımı NOS ile yapılan, Sleep is Commercial Plak Şirketi’nden (Record Label) Berlin ve New York’un underground sahnelerinin en başarılı isimleri DJ Cem+Rg’nin Modular Live Set performansı ; ses, görseller, fiziksel fenomenler ve matematiksel kavramları performanslarında ele alan dünyaca ünlü ikonik Japon sanatçı Ryoji Ikeda’nın “Supercodex” performansı; hareketli görsellerle ışık ve ses yerleştirmelerini kesiştiren NONOTAK stüdyosunun “Shiro” performansı festival programında yer alacak.