kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sónar Istanbul’un programı belli olmaya başladı

7 Aralık 2017

2018 yılında 25. yaşını kutlayacak müzik, yaratıcılık ve teknolojinin buluşma noktası Sónar Festival’in İstanbul ayağı ilk kez geçtiğimiz yıl Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde ilk kez gerçekleşmişti. Sónar Istanbul, bu yıl 6-7 Nisan 2018 tarihlerinde yeniden Zorlu PSM’de gerçekleşecek. Sónar Istanbul’un, birçok önemli sanatçının yer aldığı müzik programının detayları ise belli olmaya başladı.

Sónar Istanbul’un iki güne yayılan müzik programından ilk isimler açıklandı. Elektronik müzik dünyasında, her biri kendi alanında başarıya ulaşmış gruplar ve prodüktörler arasında Fatboy Slim, Booka Shade, Jon Hopkins, Erol Alkan, Gas, Roosevelt, Shigeto, Nosaj Thing, Vessels, Rival Consoles, Lanark Artefax, Flava D, Islandman gibi isimler yer alıyor.

Milyonları dans ettiren efsane: Fatboy Slim

Fatboy Slim mahlası ile tanınan İngiliz DJ, müzisyen ve yapımıcı Norman Quentin Cook ilk kez 1980’lerde Isley-Jasper-Isley’nin “Caravan of Love” şarkısıyla listelerde yükselen indie rock grubu The Housemartins’in basçısı olarak ünlendi. 90’ların sonuna doğru Big Beat türünün en popüler isimlerinden birine dönüşen Cook, aynı zamanda farklı sanatçılarla gerçekleştirdiği hitler sayesinde de listeleri meşgul etmeye devam etti.

“The Rockafeller Skank”, “Praise You”, “Right Here, Right Now” ve “Weapon of Choice” gibi parçalarla rock ve dans müziğinin unsurlarını bir araya getirerek kendisinden önce gelen tüm DJ’lerden çok daha büyük bir kitleye ulaşan Grammy ve Brit ödüllerinin sahibi Fatboy Slim, Sónar Istanbul’un özel konuklarından biri olacak.

Çok sesli ve baş döndüren bir program

Elektronik müzik başlığı altında her biri kendi sesleri ile iz bırakmış yetenekli prodüktör ve grupları ağırlayacak Sónar Istanbul’un programındaki diğer isimler ise; elektronik müzik sahnesinin son on yılına derin izler bırakan Alman ikili Booka Shade; geleceğin Brian Eno’su olarak görülen, Coldplay ve David Holmes gibi önemli isimlerin albümlerinde prodüksiyon koltuğuna oturan Jon Hopkins; kusursuz DJ’liğin simgesi haline gelen ve aynı zamanda Phantasy Sound plak şirketinin kurucusu olan Erol Alkan; ambient technonun ikonik ismi Gas; kusursuz notaları, sıcak tonlar ve eletro ritimleri ile buluşturan Roosevelt; enstrümantal hip hop’ın özgün ismi Shigeto; hip-hop ve elektronik müziği bir araya getiren başarılı müzisyen Nosaj Thing; İngiliz elektronik post rock grubu Vessels; deneysel seslerle örülü müzikal kimliği ile fark yaratan Rival Consoles; sinematik temalı müziği ile elektronik müzik sahnesinin heyecan verici ismi Lanark Artefax; garage, grime, hip hop ve house müziği buluşturan setleriyle Flava D; kozmik seslerle örülü müzikal kimlikleri ile Islandman olacak. 6-7 Nisan 2018’de Zorlu PSM’de düzenlenecek Sónar Istanbul programından yeni isimler açıklanmaya devam edecek.