Sonbaharda gezilmesi gereken sergiler

16 Eylül 2016

Eylül ayı ile birlikte İstanbul kültür sahnesi canlanmaya başladı. Çağdaş sanattan tasarıma, sergiden fuara kadar birçok etkinlik ile sanat sezonu şehre geri dönüyor. kültür.limited sonbaharda görülmesi gereken 8 sergiyi bir araya getirdi.

 1. 3. İstanbul Tasarım Bienali

Nerede? Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X İstanbul, DEPO, İstanbul Arkeoloji Müzesi
Ne zaman? 22 Ekim – 20 Kasım 2016

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından ENKA Vakfı, Petkim ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, “insan” ve “tasarım” arasındaki yakın ilişkiyi derinlemesine inceleyecek. Bienal, “BİZ İNSAN MIYIZ? : Türümüzün Tasarımı: 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla, Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde gerçekleştirilecek.

2. Tek ve Çok 

Nerede? SALT Galata
Ne zaman? 6 Eylül – 13 Kasım 2016

SALT, 1955’ten 1995’e Türkiye’de üretim ortamını 80’li yıllarda dolaşımda olan nesneler aracılığıyla incelediği Tek ve Çok sergisine ev sahipliği yapıyor. İş birlikçi kurumlar, profesyoneller, danışmanlar, akademisyenler ve öğrencilerin zengin katkılarıyla bir araya getirilen, araştırma temelli Tek ve Çok sergisinin araştırma ve anlatımı, “özgün kopyalar” kavramı etrafında yapılandırılıyor.

3. Veri Girişi

Nerede? Pera Müzesi
Ne zaman? 8 Eylül – 16 Ekim 2016

Veri Girişi günümüz dijital kültüründe toplumsal cinsiyet ve emek konularını inceleyen Amerikalı sanatçı ve akademisyen Katherine Behar’ın heykel, performans ve video alanlarındaki farklı eserlerine yer veriyor. Küratörlüğünü Pera Müzesi ekibinden Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley’in yaptığı sergi; teknoloji ve dijitalleşmenin veri yığınları, ölçüm ve bilgiyle günümüzde olan ilişkisini ele alırken bir yandan da bu ilişkiyi sorguluyor ve yeniden tanımlıyor.

4. Haluk Akakçe – “Bütün Şeylerin Dharma’sı”

Nerede? Dirimart Dolapdere
Ne zaman? 23 Eylül – 23 Ekim 2016

Haluk Akakçe’nin dört yıl aradan sonra Türkiye’de gerçekleştireceği ilk kişisel sergisi Bütün Şeylerin Dharma’sı, sanatçının son dönem resimleri, desenleri ve yeni ürettiği bir video işine yer veriyor. Bütün Şeylerin Dharma’sı, sanatçının resminde, yüzeyin işlenmesi açısından bir dönüm noktasını temsil ediyor.

5. Contemporary Istanbul

Nerede? İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı
Ne zaman? 3 – 6 Kasım 2016

10 yıldır bölge ve dünya çağdaş sanatının en iyi örneklerini izleyicilerle buluşturan Contemporary Istanbul, bu yıl da birçok yerli ve yabancı galeriyi ağırlayacak. CI, bu yıl öne çıkan galeri seçkisinin yanı sıra ilk kez gerçekleştireceği sergi projesi Collectors’ Stories ve tasarıma odaklanan CI Design bölümü ile ziyaretçilerini karşılıyor.

6. İnci Eviner Retrospektifi: İçinde Kim Var?

Nerede? İstanbul Modern
Ne zaman? 22 Haziran – 23 Ekim 2016

İstanbul Modern, Türkiye çağdaş sanatının güncel dönüşümünde etkin rol üstlenen sanatçı İnci Eviner’in 1980’li yıllardan günümüze uzanan yaratım sürecini özetleyen “İçinde Kim Var?” başlıklı retrospektifine ev sahipliği yapıyor.

7. Ahmet Öğüt – “Tam Gün Devam”

Nerede? Alt
Ne zaman? 13 Temmuz – 9 Ekim 2016

Ahmet Öğüt’ün çoğunlukla yeni komisyon edilmiş işlerinden (heykel, yerleştirme ve video) oluşan Tam Gün Devam adlı sergisi, bir bütün olarak zaman adaletsizlik ve direnişi konu ediniyor.

8. İkâme

Nerede? Rampa
Ne zaman? 28 Eylül – 12 Kasım 2016

Nicole O’Rourke ve Esra Sarıgedik’in eş küratörlüklerini üstlendikleri sergi, Judith Butler ile Athena Athanasiou’nun Yoksunlaşma: Siyasal Olanda Edimsellik (Dispossession: The Performative in the Political) adlı kitabında yer alan yoksunlaşmanın boyutları fikrinden besleniyor.