kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Sound Ports Istanbul başlıyor

12 Ekim 2018

Şehre ve şehrin alt kültürlerine, disiplinler ve kültürlerarası paylaşımlara, olumlu insanlara ve pozitif düşünmeye adanmış bağımsız sanat, kültür ve müzik festivali Sound Ports İstanbul, bu yıl 13-14 Ekim 2018 tarihlerinde bomontiada‘da gerçekleşiyor.

Gülbaba Music organizasyonu, Kendine Has desteğiyle ve Babylon, bomontiada Avlu, ATÖLYE ve A Corner in the World X bomontiada ALT’ın mekân partnerliğinde yapılacak festivalin bu yılki teması “Empower One Another”.

Empower One Another teması ile yaratıcı endüstrilerin farklı kollarına ve alt kültürlerine yer veren Sound Ports, İstanbul’da çok sesliliği kutluyor. Çok sesliliğe alan açarak insanların birbirini dinlediği, duyduğu, paylaştığı ve birbirinden güç aldığı bir deneyim vaad ediyor. Sound Ports İstanbul festival kapsamında Babylon ve bomontiada Avlu’da elektronika, hiphop, dub, psikedelik ve cumbia gibi dinamik bir müzik seçkisi sunuyor.

Sound Ports İstanbul kapsamında 13 Ekim Cumartesi günü 2005’ten beri Açık Radyo’da Caz Türbülans programını sunan DJ ve yapımcı Recep Şencan, güçlü sesi ve sahne performansı ile genç sanatçı Deniz Tekin, Etiyopya köklü müziğini modern caz ve soul ile harmanlayan Gili Yalo, Ortadoğu’nun en beğenilen müzisyenlerinden Kutiman’ın psych-jazz projesi Kutiman Orchestra Babylon’da sahne alıyor. Gülbaba Müzik’in kurucuları Ahmetcan Taşdemir (Ahmetjah) ve Serhan Lokman (Dr. Lokmann)’ın ortak fikri olarak hayata geçen Gulbaba Sounds kapsamında sürpriz sanatçılar Babylon’da Cumartesi gecesi saat 04.00’a kadar performans sergileyecek.

Babylon’da 14 Ekim Pazar günü Türkçe rap müziğin öncülerinden ve Kadıköy Acil’in kurucularından Selo ve Hemsta tarafından kurulan Alaturka Mavzer, yenilikçi vokal, enstrümental ve ortak çalışmalarla yaratıcılıklarını öne çıkaran Taiwan MC, Türkiye’nin underground hip hop sahnesinin iz bırakan isimlerinden Şehinşah sahne alacak. Ayrıca gecede High Ku, SLY ve Zé Mateo tarafından ortaya çıkan bağımsız bir Fransız rap kolektifi Chinese Men; pop, rock, hiphop ve jungle seslerinden etkilenen Youthstar ile beraber müzikseverlerle buluşacak.