kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Söyleşi: “Etel Adnan: Tiyatro ve Müzik İçin Yazmak”

23 Haziran 2021

Pera Müzesi tarafından düzenlenen “Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş” sergisi kapsamında gerçekleşen çevrimiçi söyleşilerin ikincisi 24 Haziran Perşembe günü saat 16:00‘da “Etel Adnan: Tiyatro ve Müzik İçin Yazmak” başlığı ile gerçekleşecek.

Söyleşide, Adnan’ın birlikte çalıştığı sanatçılar, edebiyat-müzik-tiyatro disiplinleri arasındaki iş birliğini birinci ağızdan aktaracak. Besteci ve müzisyen Gavin Bryars ile tiyatro yönetmeni Theodoros Terzopoulos’un katılacağı söyleşinin moderatörlüğünü, serginin eş küratörü Serhan Ada üstleniyor.

Besteci ve müzisyen Gavin Bryars, müzik çalışmalarının yanı sıra Etel Adnan’ın sekiz şiirini bir araya getirdiği Adnan Songbook kitabının da yaratıcısı. Söyleşinin diğer konuğu ise, Atina’daki Attis Tiyatrosu’nun kurucusu Theodoros Terzopoulos. Yunan yönetmenin sahnelediği oyunlar arasında, Adnan’ın Jenin şiiri ile Io and Prometheus adlı eseri yer alıyor. İlk söyleşide olduğu gibi bu etkinliğin moderatörlüğünü de serginin eş küratörü Serhan Ada üstleniyor. Etel Adnan’ı resimleri kadar yazıları üzerinden de incelemiş olan Ada, sanatçının en değerli yapıtlarından Arap Kıyameti’ni ve yakında yayımlanacak derleme kitabı için üç düz yazısını Türkçe’ye kazandırdı.