kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SPOT Projects’ten Koleksiyon Analizi Serisi

22 Aralık 2020

SPOT Projects, 12 Ocak – 9 Mart 2021 tarihleri arasında sanat tarihçisi ve küratör Dr. Necmi Sönmez iş birliği ile Koleksiyon Analizi Serisi programını düzenliyor.

Beş etkinlikten oluşacak ve çevrimiçi olarak gerçekleşecek bu seride Selman Bilal, Ebru Özdemir, Sarp Evliyagil, Selen Sarıoğlu Süloş ve Saruhan Doğan’ın koleksiyonları analiz edilecek. 

Etkinliklerin hazırlık sürecinde Dr. Necmi Sönmez, koleksiyonerle bir araya gelerek koleksiyonu inceleyecek ve analizin akışını oluşturacak 10-15 eserden oluşan bir seçki üzerine koleksiyonerler ile beraber çalışacak. Her bir etkinliğe koleksiyonda işi yer alan bir sanatçı da eşlik edecek. Dr. Necmi Sönmez, koleksiyonların hangi kavram, tema ve yaklaşımlar üzerinde şekillendiğini ele alacak ve çağdaş sanat ortamında son yıllarda kendisini daha da belirgin olarak hissettiren köklü değişikliklerin, koleksiyonerlik çerçevesindeki yankıları üzerine yorumlarını paylaşacak. 

“Koleksiyon Analizi Serisi”, sanat eseri ile koleksiyoner arasındaki ilişkiyi irdelerken yeni paylaşımcılık modellerine neden ihtiyaç duyulduğuna da vurgu yapmayı amaçlıyor. Sanatçı, koleksiyoner, küratör, galerici ve diğer sanat profesyonelleri arasındaki ilişkilerdeki yeni dinamiklerin altının çizileceği etkinliklerde, değişen sanat ortamına, bu değişimden etkilenen sanat üretimlerine ve sanatın paylaşım süreçlerine değinilecek.

Dr. Necmi Sönmez, Mainz, Paris, Newcastle ve Frankfurt üniversitelerinde Sanat Tarihi eğitimi aldı. Museum Moderne Kunst Stiftung Ludwig Viyana, Museum Folkwang, FRAC, TATE, Staatliche Museen Berlin, Borusan Contemporary başta olmak üzere birçok uluslararası müze ve koleksiyonda çalıştı. Skira Milano’da sanatçı biyografileri yayınladı. Halen Zeche Zollverein Essen’de gerçekleşecek olan bir anıt projesinin küratörü olarak çalışıyor.