kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

SPOT.TER Seminer Sonbahar Dönemi başlıyor

3 Ekim 2017

SPOT Projects’in sanatseverlere sunduğu yeni üyelik paketlerinden SPOT.TER Seminer, Sonbahar 2017 dönemine akademisyen ve yazar Burcu Pelvanoğlu’nun “Güncel Sanata Giriş” başlıklı semineri ile başlıyor. Seminer, 12 Ekim – 9 Kasım 2017 tarihleri arasında, 5 hafta sürecek.

Seminerde; güncel sanatın oluşum süreci, temaları, formları, sergileme yöntemleri, tarihsel ve tematik bağlamlarda ele alınacak. Modern sanattan güncel sanata geçiş incelendikten sonra bu alanda öne çıkan sanatçılar ve işleri örneklendirilecek ve güncel sanatın beslendiği kaynaklar üzerinde durulacak.

Seminer Programı:

  1. Hafta: Modern sanat, çağdaş sanat, güncel sanat: Terminolojinin belirlenmesi ve güncel sanatın oluşumu
  2. Hafta: Güncel sanatın temaları ve bağlamları: Kimlik tartışmaları
  3. Hafta: Güncel sanatın temaları ve bağlamları: Siyaset, temsili estetik ve güncel sanat
  4. Hafta: Güncel sanatın formları
  5. Hafta: Bienaller ve küratörlü sergiler üzerinden güncel sanatın değerlendirilmesi

Burcu Pelvanoğlu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunudur ve aynı üniversitede Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesdir. “Hale Asaf: Türk Resim Sanatında Bir Dönüm Noktası”, “Batı Uygarlığı Tarihine Teorik Bir Giriş”, “1980 Sonrası Türkiye’de Sanat: Dönüşümler” yayımlanmış kitaplarından bazılarıdır. Pelvanoğlu, 2003 yılından beri AICA (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) üyesidir ve 2015’ten beri Uluslararası Sansür Komitesi Başkanlığını yürütmektedir.