“Streetwise İstanbul” projesi Amerika’da

5 Mart 2020

Aramis Kalay’ın fotoğrafları ve Meghan Nuttall Sayres’in metinleri ile ortaya çıkan “Streetwise İstanbul” projesi, 6 – 28 Mart 2020 tarihleri arasında ABD’nin Spoken şehrinde yer alan Saranac Art Project Gallery’de sergileniyor.

İstanbul’un sokaklarında “ötekini kendi gibi görme” fikrinden yola çıkarak hazırlanan sergi, insan hikâyelerinin fotoğraflarından oluşuyor. Projenin ilk tohumlarını 1985’ten beri birçok kez Türkiye’ye gelen Meghan Nuttall Sayres attı.

“Streetwise İstanbul” sergisi, Türkiyeli fotoğrafçı Aramis Kalay ile Amerikalı yazar Meghan Nuttall Sayres’in halktan insanların sözleri ve görüntülerini içeriyor. Alıntılar ve anekdotlarla sokak satıcıları, zanaatkarlar, metro müzisyenleri ve diğerlerinin gönüllerinden ve zihinlerinden geçenlerden ipuçları sunuyor.

Aramis Kalay 13. fotoğraf sergisi için 6 Mart’ta yapılacak açılışa katılıyor. İlk kişisel sergisini Paris’te açan sanatçı; İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya gibi birçok şehirde fotoğraflarını sergiledi. Fransa Ulusal Kitaplık (Bibliotheque National de France) fotoğraf koleksiyonuna “Gölgeler” konulu 21 eseri alınan Kalay, Amerika’daki ilk sergisini Spoken’de açıyor.

Kalay ve Sayres’in bir araya gelmesi ise Güneştekin Sanat Merkezi’nin uluslararası sergiler koordinatörlüğünü yürüten ortak arkadaşları Deniz Aral’ın aracılığı ile gerçekleşti. İstanbul sokaklarında yapılan bu çalışmaya Alara ve Tuana Çelik çevirmenlik yaparak katkıda bulundular.