Şükran Moral, Ali Kazma ve Nilbar Güreş Bükreş Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi’nde

14 Haziran 2016

20 Nisan- 9 Ekim 2016 tarihleri arasında MNAC – The National Museum of Contemporary Art in Bucharest’te (Bükreş Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi) Adriana Oprea, Nathalie Hoyos ve Rainald Schumacher eşküratörlüğündeki Shape of Time – Future of Nostalgia (Zamanın Şekli – Geleceğin Nostaljisi) isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Komünizm sonrası dönemin sosyo-politik ortamında üretilen çalışmaları bir araya getiren sergide Türkiye’den de Şükran Moral, Ali Kazma ve Nilbar Güreş‘in çalışmaları yer alıyor.

Şükran Moral, eserlerinde genellikle kadının toplumdaki yerine, kadına şiddete ve diğer baskı altındaki grupların toplumsal süreçlerine odaklanıyor. Sanatçının eserleri Arter, The British Museum, İstanbul Modern, Victoria & Albert Museum gibi müzelerde yer alıyor. Sanatçı, bunun yanı sıra genelev, hamam, akıl hastanesi gibi alışılmadık ve rahatsız edici mekanlarda da sergiler düzenliyor.

Rampa Galeri sanatçısı Nilbar Güreş ise aralarında Porto Müzesi, Seul Bienali, Sao Paulo Bienali ve 11. İstanbul Bienali’nin yer aldığı bir çok önemli sergiye katıldı. Ayrıca Nilbar Güreş 2012 yılında, Avusturya Hükümeti’nin desteğiyle, New York’da bulunan International Studio & Curatorial Program misafir sanatçı programına katıldı. Sanatçı 2014 yılında Otto Mauer ve 2015 yılında 5. BC21 (Belvedere Contemporary) sanat ödüllerini kazandı.

Video sanatçısı Ali Kazma ise işlerinde insan ilişkileri, iş gücü ve üretim süreçlerini inceliyor. Kazma’nın işleri daha önce 7. ve 10. İstanbul Bienali, İstanbul Modern, San Francisco Art Institute gibi yerlerde sergilendi.