kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

30 Aralık 2021

Kadıköy Belediyesi tarafından Türkiye’deki bestecileri yeni eserler yaratmaya özendirmek amacıyla düzenlenen Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması‘nın “Keman – Piyano Eseri” üzerine gerçekleşen 5. edisyonunun kazananları belli oldu. Finale kalan üç eser Süreyya Operası’nda gerçekleştirilen final konserinde icra edildi.

Yarışmanın birincisi Arda İşkol olurken, ikincilik ödülü Doğaç İşbilen’e ve üçüncülük ödülü İmge Yağmur Tiryaki’ye verildi.  Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması’nın birincisi 12.000 TL, ikincisi 10.000 TL, üçüncüsü 8.000 TL ile ödüllendirildi. Final konserinde seslendirilip ödül alan eserler dijital albüm olarak yayınlanacak.

Seçici kurul tarafından belirlenen ve finale kalan besteler profesyonel kariyerlerinin yanı sıra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan virtüözler kemancı Pelin Halkacı Akın ve piyanist İris Şentürker tarafından jüriye sunuldu. Eserlerin besteleri rumuzlarla icra edildi. Ardından yarışmacı bestecilerin dereceleri, müzik insanları Cihat Aşkın, Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener, Rengim Gökmen, Özkan Manav, Gülsin Onay ve Hasan Uçarsu’dan oluşan jüri tarafından rumuzlarıyla değerlendirildi. Bestecilerin isimleri, bu değerlendirmenin ardından kimlik zarfları açılarak ilan edildi.