kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Švicarija Creative Centre’dan açık çağrı

14 Şubat 2019

Slovenya’da yer alan MGLC – International Centre of Graphic Arts’ın bir parçası olarak faaliyet gösteren yaratıcı ve rezidans merkezi Švicarija Creative Centre, 2019’da Ljubljana‘da tamamen finanse edilmiş bir rezidans için sanat eleştirmeni veya kültür gazetecilerine çağrıda bulunuyor. 

1–31 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek rezidans için son başvuru tarihi 18 Şubat 2019.

Uluslararası rezidans programı, tematik odağıyla (topluluk, doğa ve sanat) ve basımla ilgili olarak çağdaş görsel sanatlara odaklanıyor. Bununla birlikte, diğer sanat ve insan bilimleri disiplinleriyle de ilgileniyor. Bu nedenle, genel olarak Ljubljana’daki canlı sanat sahnesini tanıma ve onların projelerini tasarlama şansı veren görsel sanatçılar, küratörler, eleştirmenler, yazarlar, akademisyenler, gazeteciler ve sanatçılar dahil olmak üzere sanat dünyasından konukları ağırlıyor.

Švicarija Creative Centre ve MGLC Ljubljana, uluslararası bağlamda incelemeleri ve/veya diğer sanat yazılarını yazma ve yayınlamada aktif olan bir sanat eleştirmeni veya kültürel gazeteci arıyor. Bu nedenle, Ljubljana’nın canlı sanat sahnesine ilgi duyan ve seçilen sanat eserleri üzerinde en az iki yazı (inceleme, röportaj, sütun vb.) üretebilecek bir eleştirmeni veya gazeteciyi ağırlamayı hedefliyor. Makaleler İngilizce dilinde ilgili bir dergide (basılı veya çevrimiçi), radyo, televizyon veya kişisel blogda yayınlanacak.