kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Tan Taşpolatoğlu’nun ilk yurtdışı solo sergisi Chicago’da

2 Eylül 2016

ARMAGGAN Art & Design Gallery sanatçılarından Tan Taşpolatoğlu’nun ilk uluslararası solo sergisi “Derelalizasyon II” 10 Eylül – 1 Ekim 2016 tarihleri arasında Chicago’da Scharpenberg Art Gallery’de gerçekleşecek.

Derin Baratka’nın küratörlüğündeki sergide Taşpolatoğlu, kişinin, çevresine ve kendisine yabancılaşması fikrini ele alıyor.  Sanatçı, zaman katmanlarının belirsizleşmesini ve hafızalarda silinen anların bireylerde ve toplumlarda anksiyeteye sürüklenmesini sorguluyor.

Derealizasyon II, Tan Taşpolatoğlu’nun Chicago’nun farklı mekanlarında yarattığı çizimlerinden ve çalışmalarından oluşuyor. Sanatçının eserlerinde yakaladığı renk hareketleri evrenin evrim kuramı içerisindeki büyük patlama, doğal felaketler, hormonal ve ruhsal temsiliyetlerin bir yansımasını oluşturuyor.

Tan Taşpolatoğlu; 2012 yılından bu yana ARMAGGAN Art & Design Gallery sanatçıları arasında yer alıyor. İlk yurtdışı sergi deneyimini ARMAGGAN Art & Design Gallery ile birlikte Turkish Cultural Foundation (TCF) desteği ile 2014 yılında Sofa Chicago’da gerçekleştirdi. Derealizasyon II sergisi ise, ARMAGGAN Art & Design Gallery, Turkich Cultural Foundation (TCF) ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı desteği ile gerçekleştirecek.