kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Taner Ceylan’dan yeni sergi: “Âheste Çek Kürekleri, Mehtâb Uyanmasın”

4 Ekim 2022

Taner Ceylan, on beş yılın ardından 16 Eylül – 15 Ekim 2022 tarihleri arasında Kanlıca’daki Sipahiler Ağası Mehmet Emin Ağa Yalısı’nda Âheste Çek Kürekleri, Mehtâb Uyanmasın” başlıklı sergisi ile sanatseverler ile buluşuyor.

2019 yılından beri İstanbulu farklı perspektiflerden gözlemleyerek oluşturduğu sergisinde Taner Ceylan; kentin tarihi yapılarını, farklı semtlerini ve hikâyelerini yeniden keşfederken İstanbulun gizli kalmış cevherlerinden ilham alıyor. Yahya Kemal Beyatlı’nın Çubuklu Gazeli şiirinden alıntı ile “Âheste Çek Kürekleri Mehtâb Uyanmasın” başlıklı sergisinde Ceylan; resim, heykel ve video çalışması aracılığıyla, şehrin geçmişi ve bugünüyle kurduğu ilişkiyi figürler üzerinden kendi diliyle aktarıyor.

Mehmet Emin Ağa Yalısı’nda yer alan sergi ile dönemin ruhu Taner Ceylan’ın güncel yorumu ile birleşiyor. Serginin mizanseninin oluşturulmasında Ceylan, mekân ve sergileme tasarımı için Autoban ile iş birliği yaparken, serginin ruhunu canlandırmak üzere sanatçı ile birlikte çalışan Hikmet Mizanoğlu işlerden ilham alarak mekana özel objeler yerleştiriyor.

Ceylan 2010 – 2013 yılları arasında ürettiği ve Kasmin Gallery New Yorktaki solo sergide sergilenen “Kayıp Resimler Serisi” ile başlayan tarih keşfi, Osmanlı Devletinin anlatılmayan hikâyeleri ve olası hâlleri üzerine olan çalışmalarını bu yeni seri ile sürdürüyor.