kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

TAPA – Transformative Art Project for Activists’ten açık çağrı

26 Mart 2020

Sanatçılar ve aktivistler tarafından, aktivizmden güç alan sanatçılar için üretilmiş bir sanat projesi olan Transformative Art Project for Activists (TAPA), 2020 yılının Temmuz ayında başlayacak rezidans programı için açık çağrı yapıyor. Başvurular için son tarih 1 Mayıs 2020.

13 Temmuz – 26 Ağustos 2020 tarihleri arasında sürmesi plânlanan rezidans programı kapsamında Göç/ Mültecilik, Kadın, LGBTİ+, Sakatlık/Beden, Türcülük/Ekoloji başlıklarında 10 sanatçı seçilecek.

Süreçte Sanatçıları Neler Bekliyor?

Atölyeler

45 günlük süreç boyunca sanatçıları politik, kişisel ve sanatsal yönden güçlendirecek çeşitli atölyeler düzenlenecek. Beden, yoga, kuir sanat, sakatlık, şiddetsiz iletişim, türcülük ve diğer birçok başlıkta düzenlenecek atölyelere ek olarak, sürece dahil olacak sanatçıların da atölyeler düzenlemesi hedefleniyor.

Mekân

Rezidans programı, Marmara Bölgesi’nde bir köyde, doğayla iç içe, kent karmaşasından kilometrelerce uzakta, yaşam ve üretim alanları ortak bir yerleşkede gerçekleşecek.

Yerleşim yerinin etrafında yer alan mağara, şelale, orman gibi doğal alanlardan sanatçılar -doğayı ve canlıları tahrip etmemek koşuluyla- özgürce faydalanabilecek.

Diğer Detaylar

Sanatçıların rezidans alanına ulaşımı, süreç boyunca konaklama ve beslenme masrafları, üretim sürecindeki materyal masrafları TAPA tarafından karşılanacaktır.

Sürecin gerçekleşeceği alanda ortak mutfak olacaktır. TAPA tarafından alınacak vegan ürünler ile evde kalanlar kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. TAPA bütçesinden yapılacak tüm beslenme harcamaları vegan ürünlere dönük olacaktır.

Sanatçılardan ne beklenmektedir?

Sürece kabul edilen sanatçılardan proje sonunda gerçekleşecek sergi süreci için en az bir iş üretmesi, dilerse yetkinliği olan alanda bir atölye düzenlemesi, diğer sanatçılarla etkileşim içinde olması, dönüşüme ve gelişmeye açık olması bekleniyor.

Kimler başvurabilir?

Projeye başvuracak sanatçıların Göç/Mültecilik, Kadın, LGBTİ+, Sakatlık/Beden, Türcülük/Ekoloji temalarında üretim ve aktivizm yapıyor olması beklenmektedir. Sanatçıların aynı zamanda kolektif üretime açık, birlikte çalışma ve düşünebilmeye istekli olması da kriterler arasındadır.

Başvuruların bireysel yapılacağı proje; resim, fotoğraf, video, heykel, yerleştirme ve performans gibi güncel sanatın tüm ifade biçimlerine açıktır. Bunlara ek olarak başvuracak sanatçıların Türkiye’de yaşıyor olması ve 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Nasıl başvurulur?

Projeye başvuracak sanatçıların özgeçmiş, motivasyon mektubu, (varsa) portfolyo ve rezidans sürecinde gerçekleştirmeyi düşündüğü sanatsal üretime dair yazılı veya görsel içerik bilgilerini (üretimin anlatımı, malzeme bilgisi ve tahmini bütçesi) içeren başvuru dosyalarını 1 Mayıs 2020 saat 23:59’a kadar basvuru@transartact.org adresine göndermeleri beklenmektedir. E-postanın konu kısmında B1-TAPA yazmalıdır. Belgelerin tamamı tek dosyanın içinde, tercihen PDF formatında olmalıdır.

*Projeye başvuran sanatçılar 13 Temmuz – 26 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek rezidans sürecine tam zamanlı katılım göstereceklerini kabul etmiş olurlar.

Başvurular nasıl değerlendirilecek?

Başvurular, TAPA ekibi tarafından belirlenen temalara (Göç/Mültecilik, Kadın, LGBTİ+, Sakatlık/Beden, Türcülük/Ekoloji) uygunluklarına göre gruplandırıldıktan sonra Erinç Seymen, Kevser Güler, Kültigin Kağan Akbulut ve Tuba Kocakaya’dan oluşan 4 kişilik jüri tarafından değerlendirilecek olup, rezidans programına katılmaya hak kazanan sanatçılar jüri puanlaması sonucunda belirlenecektir.

Olumlu veya olumsuz başvuru sonuçları 1 Haziran’dan önce sanatçılara iletilecektir. Kazananlar 15 Haziran günü sosyal medya üzerinden de duyurulacaktır.