kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Teaching Women’s Filmmaking” konferansı başlıyor

15 Nisan 2021

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema bölümü tarafından her yıl “Sinema ve Televizyonda Toplumsal Cinsiyet” temasıyla düzenlenen konferans serisinin 3.’sü “Teaching Women’s Filmmaking” başlığıyla, 16-17 Nisan 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Bu yıl film eğitiminde kadın sinemacılara daha çok yer verilmesi hedefi ile yola çıkılan çevrimiçi konferansta akademisyen ve video denemeci Catherine Grant ana konuşmacı olarak ağırlanacak. Grant; etkinlikte pedagoji ve görsel-işitsel eleştiriye odaklanan çalışmalarıyla yer alacak. Disiplinlerarası pedagoji, yaratıcı pratikler, belgesel gibi temaların vurgulanacağı sanal konferans uluslararası konuşmacıların ve dinleyicilerin de katılımıyla gerçekleşecek.

Etkinliğin ilk günü İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Tunç’un açılış konuşmasıyla başlayacak. Tunç 2019’dan bu yana yapılan ve çıktıları uluslararası akademik yayına dönüşen konferansların feminist film çalışmaları alanındaki önemini ve 2022 konferansının temasını açıklayacak.

Farklı başlıklarda üç panelin ardından saat 18:30’daki ikinci oturumda Catherine Grant kadınların film yapma pratiğini görsel-işitsel deneme yoluyla öğrenmeye ve öğretmeye dair bir sunum yapacak. Çevrimiçi konferansın ikinci günü ise panellerin ardından 2019’da kaybettiğimiz yönetmen Agnès Varda’nın 65 yıllık fotoğraf, film ve sanat pratiğinin sinema eğitimindeki yeri üzerine bir açık oturumla sonlanacak. Akademisyen Sandy Flitterman-Lewis’in yöneteceği oturumun katılımcıları Libertad Gills, Jenny Chamarette, Nadine Boljkovac, Alan Williams, Feride Çiçekoğlu ve Colleen Kennedy-Karpat olacak.