kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

TEH Conference 85 İspanya’da düzenleniyor

5 Şubat 2018

Trans Europe Halles Conference 85, bu yıl 24 – 27 Mayıs 2018 tarihleri arasında Haceria Arteak’in projesi ZAWP (Zorrotzaurre Art Work in Progress) ‘ta gerçekleşecek. Avrupa’daki çeşitli benzer projelere ve bu özelliğin kültürel ve yaratıcı endüstrilerinin gelişimini nasıl etkilediğine odaklanan konferans; kimlik, insanlar, mekânlar ve alanlar gibi temalara odaklanan panel, atölye, eğitim kursları ve sanatsal programlar sunuyor.

1997 yılında, kültürel organizasyon Haceria Arteak, İspanya Bilbao’daki Zorrozaurre adlı yarımadada bulunan eski bir fabrikayı işgal etti. O tarihten beri organizasyon aktivitelerini sanatsal yaratıma adıyor. 2008 yılında organizasyon, belediyenin o zamanlar neredeyse terk edilmiş bir sanayi sonrası alan olan yarımadayla ilgili kentsel gelişim planının sebep olduğu geçici bir duruma değinmek için ZAWP (Zorrotzaurre Art Work in Progress) adlı projeyi başlattı.

Bugünlerde ZAWP, sanatsal, yaratıcı ve iş etkinliklerine adanan yedi binayı yönetiyor ve destekliyor. ZAWP aracılığıyla Haceria Arteak, kentsel yeniden canlandırma sürecini yürüten komşuların ve enerjik, yaratıcı topluluğun yer aldığı, tümüyle olasılıkların var olduğu bir ekosistem getirdi. Fakat tüm çabalarına rağmen, ZAWP çalışanları yeni bir zorlukla karşı karşıya: binaların birçoğu 2019 yılında yıkılacak.