kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması” araştırma projesi çevrimiçi programla devam ediyor

17 Eylül 2020

Sabancı Üniversitesi ve digitalSSM yürütücülüğünde gerçekleştirilen Teknolojik Sanat Eserlerinin Korunması projesi konferansları, yaratıcılık ve teknoloji platformu Digilogue işbirliğiyle devam ediyor.

18 Eylül günü saat 14.00’te Sanal Gerçeklik Sanat Eserlerinin Korunması başlığıyla gerçekleşecek çevrimiçi etkinlikte konuşmacı olarak sanatçı Memo Akten ve Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği programı öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Balcısoy yer alıyor.

Kültür ve sanat kurumlarının, sanal gerçeklik (VR) ortamında yaratılan sanat eserlerine dair koruma stratejilerinin tartışılacağı etkinliğin ilk bölümünde, sanatçı Memo Akten, Sakıp Sabancı Müzesi Dijital Koruma Uzmanı Osman Serhat Karaman’la bir söyleşi gerçekleştirecek. Sanatçının VR çalışması FIGHT!’a odakla ilerleyecek söyleşide sanat eserinin anlamı ve geleceğe taşınması gereken yönleri masaya yatırılacak.

Etkinliğin ikinci bölümünde ise Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği programı öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Balcısoy, “Vekiller ve Örneklemler. Sanal Ortamların Saklanması” başlıklı bir konuşma yapacak. Balcısoy, sanal ortamların teknolojik altyapılarında ve gerçeklik düzeylerindeki dönüşüm çerçevesinde, bu ortamdaki çalışmaların korunmasına yönelik teknolojik çözüm önerilerini sunacak.